Dallime mes rishikimeve të "Indiana"

12 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
'''Indiana''' është një nga 50 shtetet e [[SHBA]]-së, që ndodhet në rajonin Mesperëndimor pranë Liqeneve të Mëdhenj. Indiana është shteti i 38-të më i madh për nga sipërfaqja dhe i 16-ti më i populluar nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i saj është [[Indianapolis]]. Indiana u pranua në Shtetet e Bashkuara më 11 dhjetor 1816, si shteti i 19-të.
 
== Gjeografia ==
 
== Demografia ==
 
== Ekonomia ==
 
== Ekonomia ==
Në vitin 2000 Indiana kishte një forcë pune prej 3.084.100 punonjës. Produkti i përgjithshëm bruto i shtetit në vitin 2010 ishte 275,7 miliard dollarë. Një përqindje e lartë e të ardhurave të Indianës vjen nga prodhimi. Rajoni Calumet i Indianës veriperëndimore është zona më e madhe e prodhimit të çelikut në SHBA. Prodhime të tjera të Indianës përfshijnë pajisjet farmaceutike dhe mjekësore, automobilat, pajisjet elektrike, pajisjet e transportit, produktet kimike, prodhime të gomës, të naftës dhe të qymyrit, dhe makineri industriale.
 
Indiana ndodhet brenda Brezit të misrit dhe Brezit të drithrave të SHBA-së. Shteti kultivon misrin për ushqim për derrat dhe gjedhët. Soja është gjithashtu një kulture qe mbillet shumë. Afërsia e saj në qendrat e mëdha urbane, të tilla si Indianapolis dhe Çikago, krijojnë mundësinë e prodhimit bulmetrave, vezëve, dhe frutave.
 
== Kultura ==
 
== Historia ==
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
== Kultura ==
 
== Historia ==
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
{{US-gjeo-cung}}