Dallime mes rishikimeve të "Indiana"

34 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
|Faqja Zyrtare = [http://www.in.gov/ www.in.gov]
}}
'''Indiana''' është një nga 50 shtetet e [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]]-së, që ndodhet në rajonin Mesperëndimor pranë Liqeneve të Mëdhenj. Indiana është shteti i 38-të më i madh për nga sipërfaqja dhe i 16-ti më i populluar nga 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i saj është [[Indianapolis]]. Indiana u pranua në Shtetet e Bashkuara më 11 dhjetor 1816, si shteti i 19-të.
 
==Gjeografia==