Ndryshimi mes inspektimeve të "Qyteti i Panamasë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
|WebFaqja = [http://www.mupa.gob.pa/ www.mupa.gob.pa]
}}
'''Qyteti i Panamasë''' ([[Gjuha spanjolle|Spanjisht]]: ''Ciudad de Panamá'') është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Panamaja|Panamasë]].<ref name=RAE>{{cite web| author= Real Academia de la Lengua Española| date= October 2005| title= Diccionario panhispánico de dudas. Apéndice 5: Lista de países y capitales, con sus gentilicios.| number=| pages= | url=http://buscon.rae.es/dpdI/apendices/apendice5.html| language= Spanjisht | accessdate= 20 March 2011}}</ref><ref>Real Academia Española y Asociación de Academias de la Lengua Española, «Lista de países y capitales, con sus gentilicios», ''Ortografía de la lengua española'', Madrid, Espasa {{citation|title=Panamá.<sup>1</sup> País de América.
| ISBN=978-84-670-3426-4 |page=726|url=http://buscon.rae.es/drae/cgi-bin/aviso.cgi?url=apendices/apendice5.html|quote=GENT. '''panameño -ña'''. CAP. Panamá.<br />'''Panamá.<sup>2</sup>''' Capital de Panamá.}}</ref> Panamá ndodhet mes Oqeanit Pacifik dhe pyllit tropikal të shiut në veri të Panamasë. Qyteti u themelua më 15 gusht 1591 nga konkistadori spanjoll [[Pedro Arias Dávila]].