Gjuha kopte: Dallime mes rishikimesh

188 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:Coptic.jpg|parapamje|Pllak me mbishkrim në koptisht]]
'''Koptishtja ose koptikja egjyptiane''', është fazë e fundit e gjuhës egjiptiane, një gjuhë veriore afrikano-aziatike e folur në [[Egjipti|Egjipt]] të paktën deri në shekullin e XVII-të si gjuhë zyrtare.<ref>Coptic Encyclopedia; http://cdm15831.contentdm.oclc.org/cdm/ref/collection/cce/id/520</ref> Gjuha egjyptiane filloi të shkruhet në shekullin e I të e.sonë me alfabetin koptik, që ishte një adaptim i [[Alfabeti grek|alfabetit grek]], të cilit i ishin shtuar gjashtë ose shtatë shenja nga demotik-ja, që përfshinin tingujt e gjuhës egjyptiane që ajo[[Gjuha greke| greke]] i nuk kishte.{{sfn|Reintges|2004}}
 
Line 5 ⟶ 6:
Koptikja dhe Demotikja janë të lidhura ngushtë gramtikisht me gjuhën egjyptjane të vonë, e cila shkruhej me hieroglifet egjyptiane. Koptishtja lulëzoi si gjuhë [[Gjuha letrare dhe standarde|letrare]] nga shekulli i II deri në të XIII-tin, ndërsa dialekti bohairik i saj vazhdon të jetë një gjuhë liturgjike për Kishën Ortodokse Koptike të Aleksandrisë.  Ajo u zëvendësua nga gjuha arbo-egjyptiane si një gjuhë e folur në fillim të periudhës moderne, por përpjektjet për ta rivitalizuar atë janë bërë që në shekullin e XIX-të. 
 
[[Skeda:Coptic liturgic inscription.JPG|parapamje|Mbishkrim i shekullit V-VI me liturgji në koptisht nga Egjypti i Epërm]]
== Referencat ==
{{Reflist}}