Dallime mes rishikimeve të "Top Albania Radio"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
 
'''Top Albania Radio është''' radioja më e madhe në Shqiperi, lindi në 14 Shkurt të vitit 1998 në ditën e të dashuruarëve. Ky medium radiofonik tashmë është shndërruar në radion më të suksesshme në vend, me muzikën më të zgjedhur shqiptare dhe të huaj dhe me edicionet informative të cilat transmetohen çdo 60 minuta me lajmet më të fundit nga vendi dhe bota, por dhe me një larmi programesh kulturore e sportive.
 
= Historia =
Që prej asaj dite, ky konstelacion me tre fjalë do të hynte në historinë e Shqipërisë si një faqe e re e saj, e revolucionit mediatik-audiovizual, që do të përfaqësohej fillimisht nga kjo radio e më pas nga “[[Top Channel]]” e “[[DigitAlb]]”.
 
Shumë shpejt, nga një radio ajo do të shndërrohej në fenomen, aq sa për banorin jo kryeqytetas, të shkoje në Tiranë do të thoshte të dëgjoje dhe “Top Albania Radion” për disa ditë apo për disa orë. Pa diskutim, kjo radio ishte një ndër evenimentet më të rëndësishme të 1998-ës për Shqipërinë, ndonëse një iniciativë private e një të riu me endrra mbi median e re në Shqipëri dhe fillimisht një radio ndryshe nga të tjerat. Ai ishte [[Dritan Hoxha (gazetar)|Dritan HOXHA]].
 
Dritan Hoxha gjeti vitin më të vështirë për të menduar, vitin 1997, kur e gjithë Shqipëria ishte përfshirë në kaos pas rënies së skemave piramidale, që e hodhën shtetin dhe shqiptarët në rënie të lirë. Atëherë kur bizneset po largonin paratë dhe familjarët nga Shqipëria, Tani vendosi të investojë në ngritjen e një radioje. Ndërkaq, paralelisht me bizneset e tij, ngrihej edhe familja e tij biologjike. Vajza e tretë, Redia lindi pikërisht ditën kur lindi edhe '''“Top Albania Radio”''', më 14 shkurt 1998.
Pasionant, inkurajues, Dritan Hoxha i prekte vetë i pari sukseset, dhe për këtë arsye, kishte zgjedhur një mënyrë jo të zakonshme të punuari. Të paktën në Shqipëri, punonte në ekip dhe besonte tek ky ekip. Ai rrinte gjithnjë pas kuintave, jo për të kontrolluar, por për t‘u ndjerë pjesë e ekipit.
 
Dritan Hoxha kishte prekur një sukses të fortë me “Top Albania Radio”. Kjo ishte udha e hekurt, ku nuk do të kalonte më një tren me avull, por një ‘ekspres‘ i shpejtësisë së lartë. Kjo shpejtësi do ta çonte herët në stacionin e dytë të ëndrrës së tij të madhe, stacionin ku ai do të ndalej më gjatë dhe punonte më fortë. Në qershor të vitit 2001, hodhi me mjaft guxim idenë e hapjes së televizionit, i cili ngjalli që në ide kureshtjen dhe etjen për ta parë, ende pa lindur. Dhe “Top“[[Top Channel”Channel]]” nuk i zhgënjeu pritshmëritë.
 
Transmetimet eksperimentale nisën që në janar të vitit 1998, ku transmetohej vetëm muzikë. Edhe transmetuesi i parë që mbulonte Tiranën dhe rrethinat e saj, u vendos pikërisht këtë muaj.
Sakaq, një zë femëror, që po ashtu u bë pjesë identifikuese e '''“Top Albania Radios”''', ishte ai i Arbana Osmanit, siç vazhdon të jetë edhe sot dhe jo vetëm në radio. Kur flitet për “identifikim”, kihet parasysh që pothuajse e gjithë tradita e Top Medias ndërtohet, përvijohet mbi shumë risi e të veçanta origjinale. E njëra prej tyre është “identifikimi si identitet”, që shprehet në cilësinë e zërit të folëses apo folësit, cilësinë e artikulimit, formimin e përgjithshëm profesional dhe atë specifik. Nga këto lloj standartesh ndodh që “Top Albania Radio” bën menjëherë diferencën dhe dallimin e qartë, pa qenë nevoja të kërkosh me patjetër 100 mhz. Në pistën e nginjur të FM- së, “Top Albanian” mund ta gjesh kollaj dhe pa këtë orientim bazë, siç është vala në eter.
 
SHTRATIShtrati ARTISTIKartistik i '''Top Albania Radio''' ka patur fillimisht identitetin e Bojken Lakos. Për programet e para në radio me tendencë që të afronte në format tradicionale dëgjuesit revolucion në këtë radio, që në ato fillime patën xhingllat e famshme. Mjet i identitetit të një radio ndryshe nga të tjerat në bandën FM.
 
Batuta “UA MAMI TOP ALBANIA”, si gjetje për t’i fiksuar shumë të rinjve dhe jo vetëm logon, nuk ishte rastësore.
Ndërkohë që nuk bëhet fjalë për diferencë kohore qoftë dhe në orë të hedhjes në transmetim të hiteve më të fundit, por që pastaj përcaktohet artistikisht se cila prej tyre do të ngrihet në statusin e hitit me preferencë masive. Ngritja më pas e post-produksionit të radios nga ana e Bojken Lakos dhe Fabian Asllanit, ishte arritja tjetër e madhe e radios, prej së cilës nisi prodhimi i xhingllave, siglave dhe i produkteve të tjera audio, me të cilat sot e kësaj dite furnizohen sektorë të tjerë të Top Medias.
 
Edhe pse skeptrin e pushtetit mbi publikun e ka marrë televizioni [[Top Channel]], '''“Top Albania Radio”''' vijon të sundojë në audiencën e radiodëgjuesve shqiptarë.
 
Në një studim të fundit në terren nga gazetari Arben Muka rezulton se drejtuesit e automjeteve në Shqipëri, të cilët dëgjojnë radion gjatë udhëtimit të tyre, preferojnë të ndjekin më shumë '''Top Albania Radion''' për programet, muzikën dhe programacionin e qëndrueshëm.
Studim i kryer në 5 qarqet më të rëndësishme në vend. Emisioni më i ndjekur ka qenë ai i mëngjesit “Wake Up”, në 4 nga 5 qarqet ku është bërë studimi.
 
Studimi i kryer në [[Tirana|Tiranë]], [[Korça|Korçë]], [[Shkodra|Shkodër]], [[Vlora|Vlorë]] e [[Elbasani|Elbasan]], është bazuar në të dhënat e Ministrisë së Transportit dhe Punëve Publike dhe është fokusuar në mbledhjen e informacionit nga një target-grup i përbërë prej njerëzish të prejardhjeve, profesioneve, moshave dhe gjinive të ndryshme, në mënyrë që të jetë sa më përfaqësues.
 
= Edicionet Informative =
= Shiko edhe =
 
* [[Dritan Hoxha]]
* [[Top Media]]
* [[Dritan Hoxha (gazetar)|Dritan Hoxha]]
* [[Top Channel]]
* [[DigitAlbTop Albania Radio]]
* [[Top NEWS]]
* [[T-HD]]
* [[Bang Bang]]
* [[Çufo|Çufo TV]]
* [[Junior TV]]
* [[SuperSport]]
* [[Genc Gjineci]]
* [[Alban Jaho]]
* [[Top Gold Radio]]
* [[Shqip (gazetë)|Gazeta Shqip]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://top-channel.tv/ Faqja zyrtare e Top Channel]
*[https://www.digitalb.al/ Faqja zyrtare e DigitAlb]
*[http://gazeta-shqip.com/lajme/ Faqja zyrtare e Gazeta Shqip]
 
[[Kategoria:Radiostacione]]