Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbretëria e Sardenjës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Regno di Sardegna (1720-1861)")
 
v
 
 
==Territori==
 
Mbretëria e Sardenjës përfshinte territoret e rajoneve të sotme italiane së Piemontit, Valle d'Aosta-s (Lugina e Aostas), Liguri-s (nga 1815), Sardenjës, territoret e Lomellina-s dhe Oltrepo Pavese-s në Lombardi dhe Kontenë e Nicës dhe Dukatin e Savojës, që sot janë territore të Francës.