Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbretëria e Sardenjës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Flag_of_the_Kingdom_of_Sardinia_(1848-1851).svg|parapamje|Flamuri i Mbretërisë së Sardenjës nga 1848, ku stema sabaude është e vendosur në trengjyrëshin italian, në linjë të plotë me idealet e rilindjes. Nga ky flamur është i frymëzuar ai i Mbretërisë së Italisë.]]
 
Mbretëria e Sardenjës është emërtimi i shteteve të Savojës, ish-shtetit evropian, midis viteve 1720 dhe 1861.
 
Titulli i Mbretisë të Sardenjës u mor nga Dukët e Savojës si pasojë e shpërbërjes së detyruar të Mbretërisë së Sicilisë në Austri nga Savoja më 1720, si pasojë e Traktatit të Londrës (1718)
 
==Territori==