Dallime mes rishikimeve të "Teksasi"

87 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
|Moto = Friendship (Miqësi)
|Kryeqyteti = [[Austin]]
|Qyteti më i madh = [[Houston]]
<!-- Qeverisja -->
|Guvernator = Rick Perry (R)
|Senatorë = John Cornyn <br /> Ted Cruz
<!-- Sipërfaqja -->
|Sipërfaqja = 696.241
|Sipërfaqja renditja = i 2-ti
<!-- Popullsia -->
|Popullsia renditja = i 2-ti
|Popullsia = 25.674.681
|Dendësia = 37.9
<!-- Gjeografia -->
|Zona Kohore = [[Zona Kohore Qendrore (Amerika e Veriut)|Qendrore]]: [[Koha Universale e Koordinuar|UTC]][[Koha Standarte Qenndrore|-6]]/[[Koha e Verore Qendrore|-5]]
|Pika më e lartë = Maja Guadalupe 2667,4
|Pika më e ulët = [[Gjiri i Meksikës]] 0
<!-- Anëtarësia në SHBA -->
|Anëtarësimi = [[29 dhjetor]] [[1845]]
|Anëtarësimi renditja = i 28-ti
<!-- Të dhëna të tjera -->
|Shkurtimisht = TX
|Faqja Zyrtare = [http://www.texas.gov/ www.texas.gov]
}}
'''Teksasi''' është një nga 50 shtetet e [[SHBA]]-së. Ai është shteti i dytë më i madh i SHBA-së për nga popullsia dhe sipërfaqja. Teksasi kufizohet nga [[Meksika]] në jug, [[Nju Meksiko]] në perëndim, [[Oklahoma]] në veri, [[Arkanzas]] në verilindje, dhe [[Luiziana]] në lindje. Teksasi ka një sipërfaqe prej 696.200 km², dhe një popullsi në rritje prej 24,7 milion banore. Hjuston është qyteti më i madh në Teksas dhe i katërti më i madh në Shtetet e Bashkuara. Qytetet e tjera kryesore përfshijnë [[Dallas]], [[Fort Worth]],[[San Antonio]], [[El Paso]], dhe [[Austin]]-kryeqyteti i shtetit. Texas është mbiquajtur shteti i Yllit të Vetmuar për ta dalluar Teksasin si një ish republikë e pavarur dhe si një kujtim i luftës për pavarësinë e shtetit nga Meksika. "Ylli i Vetmuar" mund të gjendet në Flamurin e Shtetit të Teksasit dhe në Emblemën e Shtetit të Teksasit.
Në fillim të viteve 1900, zbulimet e naftës nisën një bum ekonomik në shtet. Texas zhvilloi një ekonomi të shumëllojshme. Sot ai ka më shumë nga 500 kompanitë më të mira, të quajtura "Fortune 500", se çdo shtet tjetër amerikan. Me një bazë të industrisë në rritje, shteti është një lider në shumë industri, duke përfshirë bujqësinë, petrokimikatet, energjinë, kompjuterat dhe elektronikën, aviacionin, dhe shkencat biomjekësore. Ai është në krye të vendit për të ardhurat nga eksporti që nga viti 2002 dhe i dyti për prodhimin bruto.
 
== Historia ==
Dokumenti i parë historik që ka të bëjë me Teksasin është një hartë e Bregut të Gjirit e krijuar më 1519 nga hulumtuesi spanjoll Alonso Alvarez de Pineda. Nëntë vjet më vonë, hulumtuesi spanjoll Aalto Nunez Cabeza de Vaca dhe grupi i tij që iu mbyt anija u bënë evropianët e parë në atë që është tani Texas.
 
Nëpërmjet fund të shekullit të 19-të, industritë më të mëdha në Teksas janë prodhim pambuku dhe kafshët Fermë. Në 1901, vaj u zbulua në Teksas, dhe si rezultat "i naftës Boom" transformuar përherë ekonominë e Teksasit, duke çuar në zgjerimin e parë të rëndësishme ekonomike pas Luftës Civile. Texas ka vazhduar të rritet me shpejtësi, duke u bërë shteti i dytë më e madhe e popullsisë në 1994, dhe u bë ekonomikisht shumë i larmishëm, me një bazë në rritje në teknologji të lartë.D
 
== Gjeografia ==
Teksasit është shteti i dytë më i madh i SHBA, pas [[Alaska|Alaskës]], me një sipërfaqe prej 694.241 kilometra katrorë. Ai është 10% më i madh se Franca dhe pothuajse dy herë më i madh se Gjermania apo Japonia. Nëse do të ishte një shtet i pavarur, Teksasi do të ishte shteti i 40-të më i madh në botë pas [[Kili]]t dhe [[Zambia]]s.
 
-->
 
== Demografia ==
<!--
Që nga 2009, shteti ka një popullsi të llogaritur prej 24.782.302, një rritje prej 1,97% nga viti paraprak dhe 16,1% që nga viti 2000. [108] Norma shtetit e rritjes natyrore (Lindje - Vdekje) që nga regjistrimi i fundit ishte 1.389.275 njerëz, emigracionin nga jashtë Shteteve të Bashkuara ka rezultuar në një rritje neto prej 801.576 njerëz, dhe migrimi brenda vendit prodhuar një rritje neto prej 451.910 njerëz. [2] Në 2004, shteti kishte 3.5 milion banorëve të huaj të lindur (15,6 për qind e popullsisë shtetit), prej të cilave rreth 1.2 milionë janë emigrantë të paligjshëm. Texas nga 2000-2006 kishte rritje më të shpejtë shkalla e emigrantëve të paligjshëm në vend. [109]
[[Kategoria:Texas| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
[[zh:得克萨斯州]]
[[zh-yue:德州]]