Dallime mes rishikimeve të "Magna Carta"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(U kthye versioni 1917574 i bërë nga 217.73.142.235 (diskutimet))
Etiketa: Undo
No edit summary
* Arritja e barazisë është vendosur te Karta e Magnës, duke sjellë zhdukjen e skllavërisë, nga Presidenti i Abraham Linkoln.
* Fragmentet e saj janë cituar dhe nga Lëvizja e Suffragettes në luftën për votën e grave në fillimet e viteve 1900.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
* Parimet e Kartës së Magnës formojnë të drejtat bazë të njeriut për të gjitha kohët, të luftës nën Konventën e Gjenevës dhe të kohës në paqe tek Deklarata Universale për të drejtat e Njeriut, e përshtatur nga OKB-ja (Organizata e Kombeve të bashkuara) më [[10 nentornëntor]] [[1948]], në Asamblenë e Përgjithshme të saj.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
 
Parimet e Kartës se Lirive