Ndryshimi mes inspektimeve të "Koreja e Jugut"

v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Pas pushtimit të Koresë së Jugut nga Veriu më 25 qershor 1950, lufta pasuese mes dy Koreve përfundoi me një armëpushim të papërshtatshëm dhe që nga ajo kohë kufiri mes dy vendeve është më i fortifikuari në botë.<ref name=border>{{cite news|url=http://edition.cnn.com/2004/WORLD/asiapcf/06/03/koreas.agree/index.html|title= Koreas agree to military hotline - Jun 4, 2004|publisher=Edition.cnn.com|date=4 qershor 2004|accessdate=18 shkurt 2010}}</ref> Pas luftës, ekonomia jugkoreane u rrit dukshëm dhe vendi ka arritur të bëhet një nga ekonomitë më të fuqishme në botë,<ref>{{cite web|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/322280/South-Korea/34997/Economic-and-social-developments|title=South Korea :: Economic and social developments|work=[[Encyclopædia Britannica]]|date=|accessdate=18 shkurt 2010}}</ref> demokraci e plotë dhe fuqi rajonale në Azinë Lindore.
 
Koreja e Jugut është republikë presidenciale, e ndarë në 16 njësi administrative, dhe vend i zhvilluar me standard të lartë të jetesës. Është ekonomia e katërt më e madhe në Azi dhe e 13-ta në botë sipas barazisë së fuqisë blerëse.<ref name=ref_duplicada_2>{{cite web |url= http://siteresources.worldbank.org/DATASTATISTICS/Resources/GDP_PPP.pdf |title= Gross domestic product 2008, PPP|accessdate= 19 de junio deqershor 2010 |languageauthor= inglés|autor= Banco Mundial |work= World Bank.org|fechayear= 2009|format= PDF}}</ref> Ekonomia është e orientuar ndaj eksportit, me prodhim të përqendruar në elektronikë, automobila, anije, makineri, petrokemikale dhe robotikë. Korea e Jugut është anëtare e Kombeve të Bashkuara, Organizatës Botërore të Tregtisë, Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD) dhe ekonomive të G-20-shes. Është gjithashtu anëtare themeluese e Forumit të Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC) dhe Samitit të Azisë Lindore.
 
== Gjeografia ==