Ndryshimi mes inspektimeve të "Koreja e Jugut"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| ANËTARËSIA = <br />
}}
'''Korea e Jugut''', zyrtarisht '''Republika e Koresë''' ([[gjuha koreane|koreisht]]: 대한민국, ''daehan minguk''), e njohur edhe vetëm si '''Korea''', është vend i pavarur në Azinë Lindore, i shtrirë në pjesën jugore të Gadishullit Korean. Kufizohet në veri me [[Koreja e Veriut|Republikën Demokratike Popullore të Koresë]] (Korea e Veriut), me të cilën përbënte një shtet të vetëm deri më 1945, ku pas çlirimit nga okupimi japonez pjesa veriore e Gadishullit Korean hyri në ndikimin [[Sovjetik]], kurse pjesa jugore nën ndikimin e [[Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Në lindje laget me Detin e Japonisë apo Detin e Lindjes, në jug me Ngushticën e Koresë, e cila e ndan nga [[Japonia]], ndërsa në perëndim ka Detin e Verdhë, i cili e ndan nga [[Republika Popullore e Kinës]]. Koreja e Jugut ndodhet në një rajon me klimë të butë dhe me reliev kryesisht malor. Njëherësh, ka edhe rreth tremijë ishuj, prej të cilëve dallohen Çegju, Ullen dhe Tokto. Ka sipërfaqe prej 99,392 kilometrash katrorë<ref name="kgeography">{{cite web|url= http://www.asianinfo.org/asianinfo/korea/geography.htm#TERRITORY|title= Korea's Geography|publisher=Asianinfo.org|date=1 shkurt 2010|accessdate=13 korrik 2010}}</ref> dhe popullsi prej 50 milion banorësh. Përafërsisht gjysma e popullsisë së vendit banon në kryeqytetin Seul ose në zonën metropolitane të tij, që është një nga zonat metropolitane më të populluara në botë (disa vlerësime e radhisin të dytën më të populluar, menjëherë pas Tokios në Japoni).<ref>{{cite web|authorauthor1=R.L. Forstall |coauthorsauthor2= R.P. Greene; |author3=J.B. Pick | url= http://www.uic.edu/cuppa/cityfutures/papers/webpapers/cityfuturespapers/session3_4/3_4whicharethe.pdf | title= "Which are the largest? Why published populations for major world urban areas vary so greatly"|editor= City Futures Conference|location= Universiteti i Illinoit, Chicago|year =1 julio dekorrik 2004|pages = tabela 5, faqe 34|language = anglisht| accessdate=19 qershor 2010|format= PDF}}</ref>
 
== Historia ==