Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.30.147.233) dhe riktheu rishikimin 1922395 nga Anxhi T
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.30.147.233) dhe riktheu rishikimin 1922395 nga Anxhi T)
 
 
=== Masakra e shqiperisBelgjikës ===
 
Në [[shqiperiBelgjikë]], trupat gjermane, nga frika e ushtarëve guerile të Francës dhe Belgjikës, masakruan banorët e qytetit të Andenne (211 të vdekur), Tamines (384 të vdekur), dhe Dinant (612 të vdekur). Në 25 gusht 1914, gjermanët i vunë zjarrin qytetit Leuven, dogjën librarinë me afërsisht 230,000 libra, vranë 209 civile dhe detyruan 42,000 të evakuoeshin. Këto veprime sollën dënim në mbarë botën.
 
== Teknika ==