Dallime mes rishikimeve të "Patologjia"

113 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 178.132.219.1 (diskutimet) në versionin e fundit nga Addbot.)
No edit summary
[[File:ZEN browser for Virtual Microscopy (9318136341).jpg|thumb|right|282px|<center> {{PAGENAME}} </center>]]
 
'''Patologjia''' është degë e mjekësisë e cila merret me studimin e shkaqeve ([[Etiologjia]]), shenjat e lindjes ([[Patogjenezë]]) dhe të zhvillimit të një sëmundjeje ([[Simptomi|Simptomet]]) ose dhe organizimin e simptomeve ([[Sindromi|Sindromet]]) si dhe deformimin e të gjitha llojeve të organeve trupore ([[Patofiziologjia]]).Patologjia është studimi dhe diagnoza e sëmundjes përmes ekzaminimit të organeve, indeve, lëngjeve trupore, dhe gjithë organet (autopsia). Termi gjithashtu përfshin studimin shkencor lidhur me proceset e sëmundjes, Patologjia e përgjithshme. Patologjia ndahet në dy degë kryesore, patologji anatomike dhe patologji klinike. Patologjia veterinare ka të bëjë me sëmundjet e kafshëve
Fjala Patologji rrjedh nga fjalët greke ''Patos'' {semundje}dhe ''Logos'' {shkencë.