Dallime mes rishikimeve të "Carlo Collodi"

7 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Karlo Kolodi''' (''Carlo Collodi''), emri i lindjes '''Karlo Lorenzi'''(''Carlo Lorenzi'') lindi me [[24 nëntor]] [[1826]] në [[Firence]] dhe vdiq [[26 tetor]] [[1890]]. Një nga letrarët më të famshëm për femijë, italianë dhe botërorë, me veprën më të njohur [[Pinoku]], përralla e famshme për fëmijë.
{{Infobox shkrimtar
| emri = Karlo LorenciLorencivh ubv
| foto = [[File:Carlo Collodi.jpg|thumb|right]]
| titulli = Porterti
| webfaqja =
}}
 
==Jeta dhe veprimtaria==
.
Anonymous user