Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbreti Zogu I"

7 bytes added ,  2 vjet më parë
v
Më 20 shkurt 1931 në një vizitë në Vienë, pasi ndoqi operën "Der Bajazzo" ("Pagliacci") i bëhet një atentat nga [[Aziz Çami|A. Çami]] e [[Ndok Gjeloshi|N. Gjeloshi]]. Atentatorët qëlluan nëntë herë mbi mbretin dhe suitën e tij, duke vrarë majorin [[Llesh Topallaj]] dhe plagosur ministrin e oborrit [[Eqrem bej Libohova|Eqrem Libohovën]], të dy me pasaporta diplomatike jugosllave dhe që ndihmoheshin nga "[[Bashkimi Kombëtar (organizatë)|Bashkimi Kombëtar]]".<ref>Pearson O., ''Albania in the Twentieth Century, A History: Albania and King Zog, 1908-39'', I.B.Tauris, 2004, fq. 331. ISBN 9781845110130</ref>
 
Më 1932 [[Hasan Prishtina]] u përpoq të pajtonte [[Ibrahim Çelo|Ibrahim Çelon]] për t'i bërë atentat Zogut, por nuk ranë dakord dhe përfundoi i vrarë prej tij.<ref>{{Harvnb|Dervishi|2010|page=114}}.</ref> Mars 1939 dështon plani italian për një atentat kundër tij.<ref name=":2" />
 
=== Bashkëkohësit ===
Kur u kurorëzua, nga Viena [[Fan Noli]] e denoncoi si “''një krim i urryeshëm ndaj shqiptarëve''” nga Viena. Monarkia zogiste ishte një “''një farsë e përgatitur në Romë dhe e vënë në jetë në Tiranë''”. Bejlerët e dëbuar në lëvizjen rivale “Bashkimi Kombëtar” ishin po aq të indinjuar.
 
=== Historiografia ===
3.800

edits