Ndryshimi mes inspektimeve të "Kombëtarja gjeorgjiane e futbollit"

 
== Historiku ==
Historia e ekipit kombëtar të futbollit të Gjeorgjisë filloi në vitin 1990, kur ekipi luajti ndeshjen e parë ndërkombëtare kundër Lituanisë, vendi i parë që pranoi një ftesë. Ndeshja u mbajt më 27 maj 1990 në stadiumin kombëtar. Gjeorgjia u trajnuan nga Givi Nodia. Ndeshja miqësore përfundoi në barazimin 2-2. Kjo ishte ndeshja e vetme para shpalljes së pavarësisë më 9 prill 1991. Pak kohë më pas, skuadra luajti një ndeshje miqësore kundër Moldavisë.
 
Federata gjeorgjiane e futbollit u bë anëtare e UEFA-s dhe FIFA-s në 1992, [3] duke bërë të mundur që Gjeorgjia të luante ndeshje konkurruese. E para e tyre erdhi në shtator 1994, një humbje 1-0 ndaj Moldavisë [4] si pjesë e kualifikuesve për Euro 1996. Gjeorgjia përfundoi e treta në grupin e tyre, përpara Moldavisë dhe Uellsit, por shtatë pikë pas kualifikuesit të dytë të renditur në Bullgari .
 
Gjeorgjia nuk arriti të kualifikohej për Kupën Botërore të FIFA-s në Francë në vitin 1998, duke fituar 10 pikë dhe duke përfunduar në vendin e katërt, në nivelin e pikave me Poloninë. Në këtë kohë Gjeorgjia arriti vendin e dyzet e dytë në renditjen e FIFA-s.
 
Në skuadrën kombëtar të kualifikimit në Euro 2000 fitoi një ndeshje, tërhoqi dy dhe mbaroi fundin e grupit me pesë pikë. Kjo shënoi fillimin e një periudhe të rënies për futbollin gjeorgjian.
 
Ekipi përfundoi i pesti (dhe i fundit) me shtatë pikë në grupin e tyre kualifikues për Euro 2004, megjithëse ata mundën Rusinë me një gol të shënuar nga Malkhaz Asatiani.
 
Në kualifikimet e Kupës së Botës 2006 FIFA Gjeorgjia mundi Shqipërinë 2-0 në shtëpi dhe Kazakistanin larg 2-1. Ata përfunduan në vendin e gjashtë (pjesa e dytë) me dhjetë pika në Grupin 2.
 
Gjeorgjia ishte e gjashti nga shtatë ekipe në grupin kualifikues të UEFA Euro 2008 me dhjetë pikë. Ata mundën Skoci 2-0 në shtëpi dhe Ishujt Faroe 6-0 larg dhe 3-1 në shtëpi.
 
Hektor Cúper u bë menaxher i Gjeorgjisë në gusht të vitit 2008. Gjatë raundit të kualifikimit për Kupën e Botës 2010 të FIFA-s, Gjeorgjia dështoi të fitojë ndeshje dhe të përfundojë i gjashti (dhe i fundit) me tre pikë. Cuper nuk e zgjati kontratën e tij dhe më 6 nëntor 2009 Temur Ketsbaia u emërua si trajner i ekipit kombëtar të futbollit gjeorgjian. Ketsbaia dha dorëheqjen si menaxher pas një humbjeje 4-0 në shtëpi ndaj Polonisë në kualifikimet e Euro 2016 më 14 nëntor 2014, duke deklaruar më parë se do ta bëjë këtë përpara ndeshjes pavarësisht nga rezultati.
 
Në qershor të vitit 2016, Gjeorgjia mundi kampionët evropianë në fuqi, Spanjën, 1-0 në miqësoren e tyre para-2016. [5]
 
Në vitin 2018, ata ishin skuadra e parë që fitoi promovim në Ligën e re UEFA. Ata shënoi golin e parë të ndeshjes në një ndeshje të UEFA Nations League D në Kazakistan para se të rrahin dy herë Letoninë dhe Andorrën, me 2 ndeshje ende të lira.
 
== Stadiumi ==
71

edits