Dallime mes rishikimeve të "Frederiku i II, Perandor i Shenjtë Romak"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Frederiku II''' (26 dhjetor 1194 - 13 dhjetor 1250) ishte mbreti i Siçilisë nga 1198, Mbreti i Gjermanisë nga 1212, Mbreti i Italisë dhe Perandor i Shenjtë Romak nga 1220 dhe Mbreti i Jerusalemit nga 1225.
 
Nëna e tij Konstanca ishte Mbretëresha e Sicilisë dhe babai i tij ishte Henri VI i dinastisë Hohenshtaufen. 
 
 
Gjatë mbretërimi të Frederikut [[Perandoria e Shenjtë Romake|Perandoria]] e [[Perandoria e Shenjtë Romake|Shenjtë Romake]] arriti shtrirjen e saj më të madhe territoriale. {{lang-scn|Fridiricu, Fidiricu}}{{lang-it|Federico}}{{lang-la|Fridericus, Federicus}}
[[Kategoria:Vdekje 1250]]