Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

28 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 1867192 i bërë nga 46.99.52.41 (diskutimet))
Etiketa: Undo
v
'''Ali Asllani''' ([[Vajza (fshat)|Vajzë]] të [[Vlora|Vlorës]], [[28 nëntor]] [[1884]] - Tiranë, 20 dhjetor 1966) qe poet, atdhetar dhe diplomat shqiptar.
 
== JetaBiografia ==
I biri i myftiut dhe myderrizit Asllan efendi Sylejmani dhendhe Hyries së Isuf Meminajt, nga fshati [[Trevllazër]]. Ngeli jetim në moshë të re, kur ishte ende 6 vjeç.<ref>Llojdia G., ''Reportazh nga fshati Vajze - atje u rrit poeti Ali Asllani'', artuniversi.blogspot.al, 27 gusht 2012.</ref> Me ndihmën e të afërmve dhe miqve të të atit, mundi të ndiqte ruzhdijen e Vlorës. Gjithashtu ndiqte shkollën greke që të mund të nxënte alfabetin grek. Më 1898 nisi të studiojë në idadinë e Janinës. Gjatë kësaj periudhe nisi të thurte poezi në turqisht dhe persisht.
 
Me ndihmën e të afërmve dhe miqve të të atit, mundi të ndiqte ruzhdijen e Vlorës. Gjithashtu ndiqte shkollën greke që të mund të nxënte alfabetin grek. Më 1898 nisi të studiojë në idadinë e Janinës. Gjatë kësaj periudhe nisi të thurte poezi në turqisht dhe persisht.
 
Shkoi të studionte mjekësi në Stamboll, por pas një viti e la. Me ndihmën e Ismail Qemal Vlorës dhe Mulla Xhaferr Drashovicës mundi të kalonte ekzaminim hyrës në Institutin e Lartë administrativ "[[Mekteb-i-Mylkie|Mülkiye]]" në [[Stambolli|Stamboll]], ku u diplomua më 1906.
Me ardhjen e regjimit komunist është ndër të parët themelues të [[Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve|Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve]]. Deri në vitin [[1952]] mbahej nga të ardhurat e pakta nga përkthimet për llogari të Institutit të Shkencave, por kjo mundësi iu pre më vonë.
 
Vdiq në Tiranë në [[20 dhjetor]] [[1966]].<ref name=":0">{{en}} Özdalga E.,Cite book|title=Late Ottoman societySociety: theThe intellectual legacy, studimet SOAS/RoutledgeCurzon të Lindjes së Mesme. 3.Intellectual Legacy|last=Özdalga|first=Elisabeth|publisher=Routledge. fq. |year=2013|isbn=9781134294732|location=|pages=321-322. ISBN 0-415-34164-7}}</ref>.
 
== Veprat letrare ==
[[Kategoria:Kryetarë të Bashkisë së Vlorës]]
 
== Referencat ==
 
== Burime ==
<references />
3.800

edits