Dallime mes rishikimeve të "Dominoja"

57 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtova permbajtje
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Dominoja eshte nje loje shume e luajtur nga te gjithe.Ne lojen domino lojtaret mund te ndahen me grupe(pershembull 2 me 2)dhe zakonisht vendosen perballe njeri tjetrit.Loja domino luhet me guret e saj te cilet blihen.Lojen e pare e fillon ai qe ka dopje gjashte i cili eshte nje gure qe ka 2 gjashta nga te dyja anet.Pas gjuatjes se atij guri te tjeret vendosin gure duke iu pershtatur(prsh.dopje gjashtes i pershtatet nje gure qe ka nje gjashte,prsh.6/5 dhe 6/5 i pershtatet nje gure me 5 prsh.3/5 e keshtu me rradhe).
Pasi nje lojtar ti kete hedhur te gjithe guret ai ose grupi i tij fiton dhe piket merren duke numeruar se sa i kane ngelur kundershtarit.Loja shkon deri ne sa pike te vendosin ne fillim te lojes
7

edits