Dallime mes rishikimeve të "Dominoja"

30 bytes added ,  2 vjet më parë
E rregullova pak
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(E rregullova pak)
'''Dominoja''' eshteështë njenjë lojelojë shumeme egura luajtur nga te gjitheshënuara.Ne lojen domino lojtaretLojtarët mund te ndahen me grupe (pershembullpërshembull 2 me 2) dhe zakonisht vendosen perballepërballë njerinjëri tjetrit.Loja domino luhet me guret e saj te cilet blihen.LojenLojën e pare e fillon ai qe ka dopje gjashte i cili eshteështë njenjë gure qeë ka 2 gjashta nga te dyja anetanët. Pas gjuatjes se atij guri te tjerettjerët vendosin guregurë duke iu pershtaturpërshtatur (prsh. dopje gjashtesgjashtës i pershtatetpërshtatët njenjë guregurë qe ka njenjë gjashtegjashtë, prsh. 6/5 dhe 6/5 i pershtatetpërshtatet njenjë guregurë me 5 prsh. 3/5 e keshtukështu me rradherradhë).
Pasi njenjë lojtar ti keteketë hedhur te gjithegjithë guretgurët ai ose grupi i tij fiton dhe piket merren duke numeruarnumëruar se sa i kanekanë ngelur kundershtaritkundërshtarit. Loja shkon deri ne sa pikepikë teë vendosin ne fillim te lojeslojës.
 
{{sport-cung}}
[[Kategoria:Lojëra]]