Dallime mes rishikimeve të "Dominoja"

No change in size ,  2 vjet më parë
fix
(E rregullova pak)
(fix)
'''Dominoja''' është një lojë me guragurëshënuarashënuar. Lojtarët mund të ndahen me grupe (përshembull 2 me 2) dhe zakonisht vendosen përballë njëri tjetrit. Lojën e pare e fillon ai që ka dopje gjashte i cili është një gure ë ka 2 gjashta nga të dyja anët. Pas gjuatjes së atij guri të tjerët vendosin gurë duke iu përshtatur (prsh. dopje gjashtës i përshtatët një gurë që ka një gjashtë, prsh. 6/5 dhe 6/5 i përshtatet një gurë me 5 prsh. 3/5 e kështu me rradhë).
Pasi një lojtar ti ketë hedhur të gjithë gurët ai ose grupi i tij fiton dhe piket merren duke numëruar se sa i kanë ngelur kundërshtarit. Loja shkon deri në sa pikë ë vendosin ne fillim të lojës.