Dallime mes rishikimeve të "Kapilare"

4 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Fix)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Kapilarët''' ([[lat.]]capillus) janë enët më të vogla të [[gjaku]]t. Funksioni i tyre është shkëmbimi i lëndëve, lëvizja e lëndëve midis enëve të gjakut dhe [[indeve]]. Që të kryejnë këtë punë, sipërfaqja totale e gjithë kapilarëve është shumë e madhe (sipërfaqja e madhe lehtëson [[difuzioni]]n). Si pasojë, rrjedha e gjakut në kapilarë është e ngadaltë dhe kapilarëve u duhet të prodhojnë lëndë [[antikoagulant]]e për të parandaluar [[trombozën]] (rrjedhja e ngadaltë është një nga tre faktorët që predispozojnë për trombozë; 2 të tjerët janë dëmtimi i [[endoteli]]t, dhe rritja e aftësive [[koagulimi i gjakut|koaguluese të gjakut]]). Muret e kapilarëve janë shumë të holla dhe mure të tilla të dobëta nuk mund ta përballojnë presionin e lartë arterial. Presioni kapilar është shumë më i vogël sesa presioni arterial. Ulja e presionit bëhet e mundur nga [[arteriole|arteriolat]].
 
[[Kategoria:Anatomi]]Kami!
Anonymous user