Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhaferr Deva"

71 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
=== Shpëtimi i hebrenjve ===
Nga fundi i pranverës së vitit 1944 nazistët kërkuan zyrtarisht jo vetëm listat, po dhe grumbullimin e gjithë [[Çifutët|hebrenjve]] në një fushë përqendrimi. Mbështetur në burimet amerikane, sipas Sarner, dy përfaqësues të [[Çifutët në Shqipëri|bashkësis hebraike]] në Shqipëri, duke përfshirë dhe [[Çifutët e Shqipërisë|hebrenjtë]] e deportuar prej vendeve të Europës Qendrore, që kishin gjetur këtë vend si strehë shpëtimi, Rafael Jakohel dhe Mateo Mathatia, duke qenë të vetëdijshëm se ky urdhër i nazistëve do të thoshte arrestim dhe shfarosje të gjithë bashkësisë ("Shoah"), iu drejtuan [[Mehdi Frashëri]]t për ndihmë:<ref name=":sinani">{{Cite book|title=Hebrenjtë në Shqipëri ─ Prania dhe shpëtimi|last=Sinani|first=Shaban|authorlink=Shaban Sinani|publisher=Naimi|year=2009|isbn=978-99956-800-2-2|location=Tiranë|pages=144}}</ref> <blockquote><small>"''Ky i fundit i këshilloi ata që të takoheshin me ministrin e brendshëm Xhafer Deva, i cili njihej si anti-semit. Ata shkuan të takonin me ministrin Deva, megjithëse e dinin rrezikun që u vinte rrotull nga ky takim. Të dy pranuan sfidën, duke u lënë familjeve lamtumirën përpara se të niseshin. Për çudinë e tyre, sedra nacionale e ministrit Deva doli më e fortë se anti-semitizmi i tij i njohur. Ai mori përsipër të kundërshtonte kërkesën e nazistëve. Deva ia doli që t'i bindtte ata që të tërhiqeshin nga kërkesa për dorëzimin e listave të hebrenjve''".</small></blockquote>
 
== Referencat ==
139

edits