Ndryshimi mes inspektimeve të "Kalendari hixhri"

No change in size ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
Për këtë shkak arabët zbuluan një metodë për të tejkaluar këtë tollovi duke shtuar një muaj në kalendar në vite të caktuara. Ky metod u quajt kabisa - koha kur Haxhxhi duheshte të arrijë dhe kështu u bë i ndryshueshëm, dhe njoftimi për datën e tij vazhdimisht bëheshtë gjatë Haxhxhit paraprak. Ky njoftim fillimisht ishte përgjegjësi e një personi të quajtur Kalammas. Kalammasi ishte nga fisi Beni Kinane, fis nga i cili Hashimi (464-546 e.s.) ishte pasardhës dhe i cili më vonë u bë baba (kryeplak) i fisit Kurejsh (fisi i Muhammedit, alejhis-selam). Kalamasi ishte poashtu përgjegjës për të njoftuar se cili muaj duhet të pasohet nga muaji plotësues, i trembëdhjetë. Të gjithë ata që e morën këtë detyrë për të njoftuar kohën e Haxhxhit quheshin Kalammasa.
[[Skeda:استهلال ماه رمضان در شهر قم، عکاس مصطفی معراجی، بلندی های بوستان علوی قم 12.jpg|parapamje|left|Vëzhgimet astronomike-shkencore të hënës në [[Irani|Iran]]]]
 
== Kalendari hënor në Kur’an ==
[[Skeda:استهلال ماه رمضان در شهر قم، عکاس مصطفی معراجی، بلندی های بوستان علوی قم 12.jpg|parapamje|left|Vëzhgimet astronomike-shkencore të hënës në [[Irani|Iran]]]]
Muhamedi, alejhis-selam, ka vendosur të mos vazhdohet praktika e kabisas dhe ka refuzuar kalendarin Kalammasi. Kalendari hënor është përdorë ashtu siç është disejnuar nga Allahu dhe koha e Haxhxhit ishte caktuar për ditë të njëjtë të çdo viti hënor.
 
139

edits