Dallime mes rishikimeve të "Ciceroni"

2 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
[[Skeda: M-T-Cicero.jpg|parapamje|Busti i Ciceronit ne Muzeun Kapitolin, Romë]]
[[Skeda: M-T-Cicero.jpg|thumb|right|Busti i Ciceronit ne Muzeun Kapitolin,Romë ]]'''Ciceroni''', '(''Mark Tul Cicero'''), lindi më [[3 janar]] të vitit [[106 p.e.s]] dhe vdiq më [[7 dhjetor]] të vitit [[43 p.e.s]], ishte historian dhe filozof i Romës antike i lindur pranë [[Aripini]]t. Studioi në Romë për drejtësinë dhe retorikën. Njohuritë e tija në artin e [[oratoria|oratorisë]] ([[Gojëtaria|gojtarisë]]) dhe të filozofisë ai i plotësoi veçanërisht pas një udhëtimi që kishte bërë në Greqi. Në vitin 63 p.e.s ai ishte konsull dhe gjatë kryerjes së kësaj detyre ai zbuloi komplotin e Katilinës dhe më vonë të bjerë si viktimë e kundështarëve të tij dhe të dërgohet nga ata në mërgim. Pas dy vite mërgimi ai kthehet përsëri në [[Roma|Romë]] dhe merret me studime [[retorika|retorike]] dhe [[Filozofia|filozofike]]. Pasi ai mendonte se vetëm në rrugën që shihte Pompeu mund të mbrohej çështja e republikës, ai edhe mbajti anën e tij në luftën civile. Pas vrasjes së [[Gaius Julius Caesar|Çezarit]] ai ishte një ndër krerët e partisë së senatit dhe e luftonte [[Mark Antoni]]n. Për shkak të kësaj vije që ndiqte, Ciceroni u vra nga agjentët e Antonit në vitin [[43 p.e.s]].
 
Gjatë jetës së tij ai ishte i dalluar për oratori (gojtari). Ka mbajtur fjalime të ndryshme si burrë shteteti dhe si avokat. Fjalimet e tija janë çmuar si fjalë bindëse, si të forcës tërheqëse të fjalës. Nga këto fjalime të Ciceronit mund të kuptohen dhe të njihen më mirë rrethanat dhe jeta e tij.
 
Ciceroni na lë disa të dhëna mbi mardhëniet dhe pasuritë e [[Dyrrahium|Dyrrahut]] (Durrësit t sotëm) dhe të [[Apollonia|Apollonisë]] (Fierit të sotëm) të cilat janë të shkruara në akuzat e tij drejtuar kundërshtarit të tij [[Pizoni]]t. Nga këto shënime kuptojmë se Ciceroni kishte jetuar edhe në tokat Ilire për të cilat thoshte se disa prej tyre shfrytëzoheshin nga sundimtarët e provincës maqedonase.
 
 
== Tituj të veprave ==
[[FileSkeda:Marci Tullii Ciceronis Opera Omnia.tif|thumbparapamje|''Opera omnia'', 1566]]
* [[Cicero Epistolae|Letrat]]
* [[Cicero Orationes|Ligjëratat]]
139

edits