Dallime mes rishikimeve të "Florusi"

29 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bdkes zhvendosi faqen Florus tek Florusi)
v
 
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''FlorusFlorusi''' ka qënë një [[historian]] [[Perandoria romake|romak]] në kohën perandorit [[Trajan]] (98–117) dhe [[Hadrian (perandor)|Hadrian]] (117–138). Në disa burime ai identifikohet me poetin [[Publius Annius Florus]]. Ka trajtuar edhe iliret sidomos taulatët.
 
Ai përpiloi rreth 120 një skicë të shkurtër të historisë së Romës në dy vëllime (në një numërim tjetër kater libra) von der Gründung der Stadt bis zum Schließen des [[tempulli i Janus]]it nga [[Augustus]] në vitin 25 para Kr., ku kryesisht mbështetet tek [[Livius]], [[Sallust]]i, [[Marcus Annaeus Lucanus|Lucani]], [[Marcus Lucius Annaeus Seneca|Seneca i vjetri]] dhe [[Tacitus]]i. Vepra ''Epitoma de Tito Livio bellorum omnium annorum DCC libri duo'' është shkruar në një stil bombastik dhe [[retorik]], dhe për me tepër si një shkrim lavdërues për madhësinë e Romës, dessen Leben in die vier Abschnitte Kindheit, Jugend, Erwachsenen- und Greisenalter aufgeteilt ist. Shpesh shfaq gabime gjeografike dhe kronologjike, e megjithatë u përdor shumë në [[Mesjeta|mesjetë]].
* [http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Florus/Epitome/home.html Englische Übersetzung der Epitome] bei [[LacusCurtius]]
* {{Livius|am-ao|annius|alt=florus}}
 
* {{OL-Autor|OL76866A|Lucius Annaeus Florus}}
{{AutorAntik}}
 
{{Normdaten|PND=118691910}}
139

edits