Ndryshimi mes inspektimeve të "Thukididi"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
[[Skeda:Thucydides-bust-cutout ROM.jpg|120px|right]]
'''Thukididi''', '(''Thucididis''', ''([[Greqishtja|greqisht]] Θουκυδίδης, ''Thoukydídēs'', rreth [[460 p.e.s.]] - [[400 p.e.s.]])<ref>{{cite encyclopedia |last= |first= |author-link= |editor-last=Baku |editor-first=Pasho |editor-link= |encyclopedia=Enciklopedia universale e ilustruar |title=Tukididi |trans-title= |url= |access-date= |language= |edition= |date= |year=2011 |publisher=Shtëpia Botuese Bacchus |series= |volume= |location=Tiranë |id= |isbn= |oclc= 734077163|doi= |pages=942 |archive-url= |archive-date= |dead-url= |quote= |ref=Baku}}</ref> ishte historiani i parë i vërtetë, nëse merret se [[Herodoti]] është babai i Historisë. Lindi në [[Athinë]] rreth vitit [[460 p.e.s.]] dhe vdiq pas vitit [[400 p.e.s.]]. Në vitin [[424 p.e.s.]] Thukididi ishte komandant i një njësie detare athinase, që gjendej pranë ishullit [[Ishulli Thasos|Thasos]]. Si komandat i kësaj njësie ai kishte për detyrë mbrojtjen e [[Amfipoli]]t, i cili ra, dhe për këtë shkak ai u dënua nga athinasit në mungesë me vdekje. Nga këtu jetoi në mërgim deri në vitin [[404 p.e.s.]] kur u kthye në Athinë.
 
Thukididi ka shkruar [[ThucididisHistoritë Historiaee Thukididit|Historinë e luftës së Peloponezit]], së cilës ia ka kushtuar tërë jetën. Si një historian i vërtetë, ai nuk i përshkruan ngjarjet në bazë të perëndive e mrekullirave, siç e bënin paraardhësit e tij, por në bazë të një kriteri shkencor. Ai thekson thënie të personave që kishin ndikim në ngjarje. Kjo e bëri atë shembull për historianet e mëvonshëm të antikitetit, të cilët e çmuan lart punën e tij.
 
Thukididi ka shkruar [[Thucididis Historiae|Historinë e luftës së Peloponezit]], së cilës ia ka kushtuar tërë jetën. Si një historian i vërtetë, ai nuk i përshkruan ngjarjet në bazë të perëndive e mrekullirave, siç e bënin paraardhësit e tij, por në bazë të një kriteri shkencor. Ai thekson thënie të personave që kishin ndikim në ngjarje. Kjo e bëri atë shembull për historianet e mëvonshëm të antikitetit, të cilët e çmuan lart punën e tij.
=== Ilirët në veprat e Thukididit ===
Thukididi në veprën e tij ku përshkruan ngjarjet e luftës ai përshkruan po ashtu edhe luftën civile të [[Epidamni]]t, në vitin [[436 p.e.s.]] dhe ndërhyrjen e fisit ilir të [[taulantët|taulantëve]] në këtë luftë.
139

edits