Ndryshimi mes inspektimeve të "Andrés Iniesta"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
| youthyears1 = 1994–1996 | youthclubs1 = [[Albacete Balompié|Albacete]]
| youthyears2 = 1996–2001 | youthclubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]]
| years1 = 2001–2003 | clubs1 = [[FC Barcelona B|Barcelona B]] | caps1 = 54 | goals1 = 5
| years2 = 2002–2018 | clubs2 = [[FC Barcelona|Barcelona]] | caps2 = 442 | goals2 = 35
| years3 = 2018-2018– | clubs3 = [[Vissel Kobe]] | caps3 = 14 | goals3 = 3
| nationalyears1 = 2000 | nationalteam1 = [[Kombëtarja spanjolle U–15 e futbollit|Spanja U15]] | nationalcaps1 = 2 | nationalgoals1 = 0
| nationalyears2 = 2000–2001 | nationalteam2 = [[Kombëtarja spanjolle U–16 e futbollit|Spanja U16]] | nationalcaps2 = 7 | nationalgoals2 = 1
Iniesta ka luajtur me kombëtaren spanjolle të moshave U16, U19 dhe U21, përpara se të bënte debutimin zyrtarë në vitin 2006 me kombëtaren e parë. Ai u zgjodh për të luajtur me kombëtaren në [[Kampionati Botëror i Futbollit 2006|Botërorin 2006]], ai luajti vetëm 1 ndeshje, [[Kombëtarja spanjolle e futbollit|Spanja]] u eleminua në raundin e dytë. Ai ndihmoi skuadrën që të kualifikoheshe në [[UEFA Euro 2008|Euro 2008]], dhe luajti një rol të rëndësishëm në fitimin e trofeut, ai u zgjodh në formacionin më të mirë të turnamentit. Iniesta u zgjodh për të luajtur edhe në [[Kampionati Botëror i Futbollit 2010|Botërorin 2010]], ai shënoi Golin e fitores në finalen kundër [[Kombëtarja holandeze e futbollit|Hollandës]], ai gjithashtu shënoi edhe 1 Gol në fazën e grupeve kundër Kilit. Pas finales, ai u zgjodh si lojtari i ndeshjes dhe gjithashtu ishte pjestar i formacionit më të mirë.
 
==Karriera me klube==
Më 24 maj 2018, [[Vissel Kobe]] shpalli publikisht nënshkrimin e Iniestës për tri vite.
===Vissel Kobe===
Më 24 maj 2018, klubi japonez [[Vissel Kobe]] lajmëroi blerjen e Iniestës në një marrëveshje tre-vjeçare.<ref>{{cite web|url=https://tiranatoday.com/merr-fund-pritja-iniesta-firmos-kontraten-ekipin-e-ri/|title=Merr fund pritja, Iniesta firmos kontratën me ekipin e ri|publisher=Tirana Today|date=24 maj 2018|accessdate=16 janar 2019}}</ref> Ai bëri debutimin e tij më 22 korrik duke luajtur si zëvëndësues në pjesën e dytë të disfatës 3–0 kundër [[Shonan Bellmare]].<ref>{{cite web|url=https://www.botasot.info/futboll-sporti/924762/iniesta-ka-debutuar-me-japonezet-e-vissel-kobes/|title=Iniesta ka debutuar me japonezët e Vissel Kobes|publisher=Botasot.info|date=22 korrik 2018|accessdate=16 janar 2019}}</ref>
 
==Referencat==
{{reflist}}
==Lidhje të jashtme==
{{Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit}}
{{UEFA Euro 2012 Skuadra e Turnamentit}}
[[Kategoria:Futbollistë në FC Barcelona B]]
[[Kategoria:Futbollistë në FC Barcelona]]
[[Kategoria:Futbollistë në Vissel Kobe]]
[[Kategoria:Futbollistë në Segunda División B]]
[[Kategoria:Futbollistë në La Liga]]
[[Kategoria:UEFAFutbollistë Euro 2008J1 – FutbollistëLeague]]
[[Kategoria:UEFA Euro 2012 – Futbollistë]]
[[Kategoria:Futbollistë në UEFA Euro 2016]]
[[Kategoria:Futbollistë në 2006 FIFA Kupën e Botës]]
[[Kategoria:Futbollistë në UEFA Euro 2008]]
[[Kategoria:Futbollistë në 2010 FIFA Kupën e Botës]]
[[Kategoria:Futbollistë në UEFA Euro 2012 – Futbollistë]]
[[Kategoria:Futbollistë në 2014 FIFA Kupën e Botës]]
[[Kategoria:Futbollistë në UEFA Euro 2016]]
[[Kategoria:Futbollistë në 2018 FIFA Kupën e Botës]]
[[Kategoria:Futbollistë në Vissel Kobe]]
[[Kategoria:Lojtarë fitues të FIFA Kupës së Botës]]
[[Kategoria:Fitues të FIFA Kampionatit Europianë]]