Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

30 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.175.126.175) dhe riktheu rishikimin 1890663 nga 1l2l3k)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Hart e Çamëris.jpg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' është një krahinë në [[Epiri|Epir]]..Cameria nuk eshte sheet grek. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e popullsisë së Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në [[Gjiri i Prevezës|Gjirin e Prevezës]]. Në periudhën moderne, Çamëria i referohet shpesh të gjithë zonës etnike shqiptare në Greqi, konkretisht rajonit të [[Epiri (rajoni administrativ)|Epirit]] dhe një pjese të [[Maqedonia Perëndimore|Maqedonisë Perëndimore]].
 
== Historia ==
Anonymous user