Cikli i Ujit: Dallime mes rishikimesh

2 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.73.142.242 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v U kthyen ndryshimet e 217.73.142.242 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
Etiketa: Rollback
Rreshti 1:
[[Skeda:Watercyclealbanianhigh.jpg|thumb|320px|Cikli i Ujit]]
'''Cikli i ujit''' është procesi i vazhdueshëm i e qarkullimit të ujërave në natyrë, mbi dhe nën sipërfaqen e Tokës. Sasia totale e ujit në sipërfaqen e Tokës qëndron e njëjtë me kalimin e kohës, megjithatë raporti i sasisë së ujit në tre gjendjet kryesore: i ngurtë (akullnajat), i lëngshëm (lumenjtë dhe oqeanet) ose i gaztë (avujt atmosferikë) ndryshon në bazë të stinëve dhe kushteve klimaterike.
 
Cikli i ujit, si proces fizik, përfshin transmetimin e energjisë, gjë që rezulton në ndryshime në temperaturën e mjedisit përreth, dhe si rezultat, ndikime dhe në klimë. Për shembull, gjatë avullimit, uji përthith energji nga mjedisi rrethues, duke ulur kështu temperaturën atmosferike. Gjatë kondesimit, avujt çlirojnë energji që përthithet nga mjedisi rrethues, proces i cili ndikon në rritjen e temperaturës.