Dallime mes rishikimeve të "Kuzhina shqiptare"

Linda hasani 👯 👯 💖 💖
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
(Linda hasani 👯 👯 💖 💖)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Pjatat e peshkut janë të njohura veçanërisht në qytetin e [[Shkodra|Shkodrës]] (tava e krapit), [[Pogradeci]]t (korani me arra dhe lloje të tjera), zona bregdetare e Jonit dhe Adriatikut etj.
Në Shqipëri gatuhen ëmbëlsira të shumëllojshme, shumë prej të cilave janë të përbashkëta edhe për vendet e tjera ballkanike dhe Azinsë së vogël (ballkavaja, kadaifi, sheqerparet, hashurja etj). Ndër ëmbëlsirat më tradicionale është "ballokumja", e cila gatuhet në qytetin e Elbasanit për festen e [[Dita e Verës|Ditës së Verës]] ([[14 Mars]]) .
Si rezultat e klimës së përshtatshme mesdhetare Shqipëria është e njohur për kultivimin e rrushit dhe prodhimit e një varieteti verërash të kuqe dhe të bardha. Ndër më të përmendurat janë ato Merlot, Kabërnet, Pinot Nero, Kallmet, Shesh i Zi, San Gioveze, Riesling, Shesh i Bardhë etj.
Anonymous user