Dallime mes rishikimeve të "Kuzhina shqiptare"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Patrol : Undid edit by 77.242.17.2)
No edit summary
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{për përmirësim}} {{cung}}
'''Kuzhina shqiptare''' është një përzierje e influencave të kuzhinës [[Turqia|turke]], asaj [[ballkan]]ike dhe [[Evropa|evropiane]]. Ajo është e njohur për vlerat e larta ushqimore dhe shijen e saj mjaft të mirë. Pothuajse çdo krahinë ofron specialitetet e saj të veçanta .
Gatimi i mishit të pjekur, sidomos qengjit dhe përgatitja e byrekëve të ndryshëm është e përhapur në të gjithë vendin. Veçanërisht në krahinat e jugut dhe [[Shqipëri]]së së mesme është i njohur përdorimi në shkallë të gjerë i perimeve dhe zarzavateve, vajit të ullirit, erëzave të ndryshme dhe limonit.
Anonymous user