Ndryshimi mes inspektimeve të "Uzbekistani"

122 bytes removed ,  1 vit më parë
Shavkat Mirzijajev.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shavkat Mirzijajev.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
{{coord|41|N|69|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAUzbekistani}}
[[File:Tajiks of Uzbekistan.PNG|thumb|right|270px]]
'''Uzbekistani''' është republikë në Azinë qendrore dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 447 400 km<sup>2</sup> në të cilën banojnë diku më shumë se 23,34 milionë banorë. Kryeqytet i Uzbekistanit është [[Tashkenti]]. Në përgjithësi pjesa lindore e vendit është gjysmëshkretëtirë dhe pjesa jug-lindore është malore.