Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

73 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.159.70) dhe riktheu rishikimin 1673942 nga Flladimi: Ndryshime te papershtatshme)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.Ato i shkaterojne duke pethapur enzima qe I shktijne dhe me pas i thithin
 
== Përmasat e Viruseve ==
Anonymous user