Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

81 bytes removed ,  3 vjet më parë
Hvcz
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Hvcz)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.Ato i shkaterojne duke pethapur enzima qe I shktijne dhe me pas i thithin
 
== Përmasat e Viruseve ==
 
Disa viruse kanë një veshje të jashtme, që qëndron mbi kapsid, që quhet envelope, peplos, mantel apo perikapsid.
Thërrmijat virale apo virionet paraqesin në sipërfaqen e tyre antireceptorë që njohin dhe lidhen me receptorët e pranishëm në qelizat shënjë.shënj
 
=== Acidi nukleik ===
 
*
*Fortësisht i paketuar në [[Kapsidi|kapsid]]
*ARN ose ADN
Anonymous user