Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtjefëni"

35 bytes added ,  1 vit më parë
v
Dita e festës së Sh. Shtjefnit është festë e urdhëruar kishëtare dhe kremtohet më [[26 dhjetor]], për këtë ajo quhet shpesh si dita e dytë e [[Krishtlindja|Krishtlindjes]].
== Shenjt mbrojtës ==
[[Katedralja e Shkodrës|Katedralja e qytetit]] te [[Shkodra|Shkodres]] mban emrin e proktomartirit Shen Shtjefni.
 
Sh. Shtjefni është shenjt mbrojtës i disa vendeve dhe qyteteve në Itali.
* {{en}} [http://www.newadvent.org/cathen/14286b.htm Enciklopedia katolike: Sh. Shtjefni.]
 
[[Kategoria:Shenjtorë katolikë romakë|Shtjefni]]
[[Kategoria:Shenjtorë ortodoksë|Shtjefni]]
[[Kategoria:Figura biblike|Shtjefni]]
439

edits