Dallime mes rishikimeve të "Dhimitër Pecani"

Ndreqje të vogla
v (ketegorizim si i gjallë using AWB)
(Ndreqje të vogla)
{{pa referenca}}
 
'''Dhimitër Pecani''' lindiu lind në [[Korçë]] më [[3 shkurt]] të vitit [[1945]], është një aktor i mirënjohur shqiptar.
 
Kreu studimet në ILA[[Instituti i Lartë i Arteve|Institutin e Lartë të Arteve]], në degën e dramës, në vitin 1966. U emërua aktor në [[Teatri Popullor|Teatrin Popullor]] po këtë vit. Ka interpretuar disa role në karirerënkarrierën e tij si aktor, Nazimi te “Shokët”, “Dritani te “Ngjarje në fabrikë”, “NdouNdou te “Cuca e maleve”, Agroni te “Studentja e vitit të fundit”, Shpendi te “Tokë e zjarrtë”, etj. Por suksesin më të madh e pati si regjisor, duke vënë me sukses afro 20 pjesë, si p.sh “Gjëmimi i atij dimri”, “Miq të paftuar”, “Një dimër i shkurtër”, “Romeo dhe Zhulieta”, “Rajmonda”, Dy“Dy zotërinj nga Verona”, “Ezopi”, etj. Në vitet 90’90 ikuu largua nga vendi emigracionpër në Francë, ku ështëgjendet edhe sot.
 
U rikthye në TK[[Teatri Kombëtar|Teatrin Kombëtar]] më 2003, për të vënë në skenë komedinë “Karnavalet e Korçës”. Ka interpretuar si aktor edhe në 8 filma artistikë. Është nderuar me titullin “Artist i merituar”.
 
== Filmografia ==
(Njesiti*[[Njësiti guerril)-]]
*[[Përballimi]]
(Perballimi)-
 
*[[Ne vinim nga lufta]] - (1979)
*[[Përse bie kjo daulle]] - (1969)
*[[OshëtimeOshëtimë në bregdet]] - (1966) .... Petriti
*[[Vitet e para]] (1965)
*[[Debatik]] - (1961) .... Agimi