Dallime mes rishikimeve të "Roberto Baggio"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Medal|Silver|[[1994 FIFA Kupa e Botës|Shba 1994]]|}}
}}
'''Roberto Baggio''' (<small>Italisht:</small> [[Gjuha italiane|[roˈbɛrto ˈbaddʒo]]]; lindur më 18 shkurt 1967) është një ish [[futbolli]]st profesionist [[Italia|italian]] i cili luante zakonisht si [[Sulmuesi (futboll)|sulmues i dytë]] ose [[Mesfushori|mesfushor sulmues]], si dhe ishte i aftë të luante në disa pozicione sulmuese.<ref name="=Del Piero, Totti e Baggio la fantasia al potere">{{cite web|url=http://www.repubblica.it/online/calcio/fantasisti/fantasisti/fantasisti.html|title=Del Piero, Totti e Baggio la fantasia al potere|trans-title=Del Piero, Totti dhe Baggio fantazia e fuqisë|publisher=La Repubblica|author=Andrea di Nicola|date=6 tetor 2001|accessdate=16 shkurt 2016}}</ref> Ai është ish drejtori i sektorit teknik të [[Federata Italiane e Futbollit|Federatës Italiane të Futbollit]] (FIGC). Ai ka qënë një lojtar me dhunti teknike, si dhe një organizator krijues dhe një specialist i goditjeve të lira, i cili gjithashtu njihej për aftësitë dribluese dhe atyre të shënimit. Baggio gjithashtu është konsideruar si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.{{#tag:ref|Shiko<ref name="FIFA 94" /><ref name="A History of the Gala">{{cite web|url=https://www.fifa.com/ballon-dor/news/y=2002/m=12/news=history-the-gala-part-european-legends-84548.html|title=A History of the Gala: Part I - European legends|trans-title=Një histori e Galasë: Pjesa I - Legjendat Evropiane|publisher=FIFA|date=13 dhjetor 2002|accessdate=19 korrik 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.uefa.com/news/newsid=151911.html#baggio+beckham|title=24-22: Baggio to Beckham|trans-title=24-22: Baggio te Beckham|publisher=UEFA.com|accessdate=9 shkurt 2015}}</ref><ref name="top 20">{{cite web|url=http://www.espnfc.com/blog/world-cup-central/59/post/1845146/all-time-top-20-no-7-roberto-baggio|title=All-time Top 20: No. 7 Roberto Baggio|trans-title=20 më të mirët e të gjitha kohërave: Nr. 7 Roberto Baggio|publisher=ESPN FC|accessdate=9 shkurt 2015}}</ref><ref name="AFS Top-100 Players of All-Time">{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/afstop100.html|title=AFS Top-100 Players of All-Time|trans-title=AFS 100 lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave|publisher=RSSSF|author1=Marcelo Leme de Arruda|date=14 dhjetor 2007|accessdate=19 gusht 2015}}</ref><ref name="The Best of The Best">{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/bestbest.html|title="The Best of The Best"|trans-title=Më i miri i të mirëve|publisher=RSSSF|author1=Marcelo Leme de Arruda|date=19 qershor 2009|accessdate=28 shtator 2017}}</ref><ref name="I wanted to die">{{cite web|url=http://www.football-italia.net/73161/baggio-i-wanted-die|title=Baggio: 'I wanted to die'|trans-title=Baggio: 'Doja të vdisja'|publisher=Football Italia|date=19 shtator 2015|accessdate=21 shtator 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.fourfourtwo.com/features/pele-or-puskas-maradona-or-messi-just-who-best-no10-all-time#:LI88bVyLMf3plA|title=Pele or Puskas? Maradona or Messi? Just who is the best No.10 of all-time|trans-title=Pele apo Puskas? Maradona apo Messi? Kush është numri 10 më i mirë i të gjithave kohërave|publisher=FourFourTwo|author1=Louis Massarella|date=5 nëntor 2015|accessdate=11 shkurt 2016}}</ref><ref name="Three ex-Bianconeri number 10s in FIFA's all-time list">{{cite web|url=http://www.juventus.com/en/news/news/2013/three-ex-bianconeri-number-10s-in-fifa-s-all-time-list.php|title=Three ex-Bianconeri number 10s in FIFA's all-time list|trans-title=Tre ish-juventina në listën e 10-tave më të mira të të gjitha kohërave të FIFA-s|publisher=Juventus.com|date=3 mars 2014|accessdate=11 shkurt 2016}}</ref><ref name="huffingtonpost">{{cite web|url=http://www.huffingtonpost.co.uk/luke-chandley/roberto-baggio-transfers-_b_9586534.html|title=Roberto Baggio: Transfers That Broke the Richter Scale|trans-title=Roberto Baggio: Transferimet që thyen shkallën më të pasur|publisher=The Huffington Post|author1=Luke Chandley|date=1 prill 2016|accessdate=2 prill 2016}}</ref><ref name="CM">{{cite web|url=http://www.calciomercato.com/news/sconcerti-a-cm-giusta-la-vittoria-di-riva-ma-rivera-e-al-suo-liv-217354|title=Riva il migliore per i lettori di CM. Sconcerti: 'Ma Rivera era al suo livello'|publisher=Calciomercato.com|author1=Mario Sconcerti|date=28 mars 2016|accessdate=13 shkurt 2017}}</ref><ref>{{cite web|url=https://www.football-italia.net/117400/baggio-divine-ponytail|title=Baggio: The Divine Ponytail|trans-title=Baggio: Bishtkali hyjnor|publisher=Football Italia|author1=Greg Murray|date=18 shkurt 2018|accessdate=20 shkurt 2018}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.corrieredellosport.it/news/calcio/2017/02/18-21756568/ravanelli_elogia_baggio_il_piu_forte_di_sempre_/|title=Ravanelli elogia Baggio: "Il più forte di sempre"|trans-title=Ravanelli vlerëson Baggion: "Është më i forti i të gjitha kohërave"|publisher=Il Corriere dello Sport|date=18 shkurt 2017|accessdate=6 nëntor 2018}}</ref><ref name="16 May 2012"/>|name="greatest-players"|group="nb"}} Në vitin 1999, ai u rendit i katërti në sondazhin e mbartur në internet nga [[FIFA]] për lojtarin më të mirë të shekullit,<ref name="FIFA Player of the Century">{{cite web|url=http://en03.touri.com/Berichte/FIFA-Spieler/MalePlayer.pdf|title=FIFA Player of the Century|trans-title=FIFA Lojtari i Shekullit|publisher=FIFA|accessdate=19 gusht 2015|archive-url=https://web.archive.org/web/20120426005029/http://en03.touri.com/Berichte/FIFA-Spieler/MalePlayer.pdf|archive-date=26 prill 2012|dead-url=yes|df=dmy-all}}</ref> si dhe u zgjodh edhe në [[Ekipi i Ëndërrave i FIFA Kupës së Botës|ekipin e ëndërrave të FIFA Kupës së Botës]] në vitin 2002.<ref name="World All-Time Teams">{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/wrldallt.html|title=World All-Time Teams|trans-title=Ekipet më të mira të të gjitha kohërave të botës|publisher=RSSSF|author1=Marcelo Leme de Arruda|date=24 korrik 2014|accessdate=19 gusht 2015}}</ref> Në vitin 1993, ai u emërua [[FIFA Lojtari Botëror i Vitit]] dhe fitoi edhe [[Topi i artë|Topin e artë]]. Në vitin 2004, ai u emërua nga [[Pelé]] në [[FIFA 100]], një list me lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave.<ref name="Pele">{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/football/3533891.stm|title=Pele's list of the greatest|trans-title=Lista e më të mirëve të Peles|publisher=BBC Sport|date=4 mars 2004|accessdate=15 qershor 2013}}</ref>
 
Baggio ka luajtur 56 ndeshje me [[Kombëtarja italiane e futbollit|Italinë]], dhe ka shënuar 27 gola, duke qënë golashënuesi i katërt më i mirë i të gjitha kohërave i kombëtares sëbashku me [[Alessandro Del Piero]]n. Ai shkëlqeu në ekipin italian që u rendit i treti në [[1990 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1990]], duke shënuar dy herë. Në [[1990 FIFA Kupa e Botës|edicionin tjetër]], ai udhëhoqi Italinë në [[Finalja e 1994 FIFA Kupës së Botës|finale]], duke shënuar pesë gola; ai mori çmimin [[Çmimet e FIFA Kupës së Botës|Topi i Argjendë]] dhe u emërua edhe në formacionin e turnamentit. Pavarësisht se ishte ylli i ekipit gjatë turnamentit, ai humbi penalltinë vendimtare në gjuajtjet e penalltive në finale ndaj [[Kombëtarja braziliane e futbollit|Brazilit]].<ref name="A History of the Gala"/> Në [[1998 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1998]], ai shënoi dy herë me Italinë që u eliminua në çerek-finale nga [[Kombëtarja franceze e futbollit|Franca]] që në fund u shpall fituese. Baggio është lojtari i vetëm italian që ka shënuar në tre edicione të FIFA Kupës së Botës, dhe me nëntë gola është një nga tre lojtarët, sëbashku me [[Paolo Rossi]]n dhe [[Christian Vieri]]n, që kanë shënuar më shumë gola për Italinë në këtë turnament.<ref name="Mondial">{{cite web|url=http://it.eurosport.yahoo.com/10052010/45/top-10-mondiali-pele-baggio-i-10-grandi.html|title=10 Leggende Mondiali|trans-title=10 Legjenda të Kupës së Botës|publisher=Eurosport|accessdate=29 qershor 2012}}</ref>
Fiorentina bleu Baggion në vitin 1985 për 1.5 milion [[Paund sterlina|£]]. Gjatë kohës së tij në klub, pavarësisht dëmtimeve që hasi në fillim, ai u bë shumë popullor, duke u konsideruar si një nga lojtarët e klubit më të mirë të të gjitha kohërave.<ref>{{cite web|url=http://www.fiorentinacalcio.net/i-giocatori-che-hanno-fatto-la-storia-della-fiorentina-roberto-baggio/|title=I giocatori che hanno fatto la storia della Fiorentina: Roberto Baggio|trans-title=Lojtarët që kanë bërë historinë e Fiorentinës: Roberto Baggio|publisher=FiorentinaCalcio.net|accessdate=20 tetor 2014}}</ref> Në [[1985–86 Serie A|sezonin e tij të parë]] në klub, Fiorentina pëfundoi e pesta në [[Serie A]] dhe arriti gjysëm-finalen e [[1985–86 Coppa Italia|Coppa Italia]]s, me Baggion i cili bëri debutimin e tij me klubin në këtë kompeticion. Ai zhvilloi paraqitjen e tij të parë në Serie A më 21 shtator 1986 kundër [[U.C. Sampdoria|Sampdorias]],<ref name="Biografia: Roberto Baggio">{{cite web|url=http://www.robertobaggio.org/italian/biografia.html|title=Biografia: Roberto Baggio|website=robertobaggio.org|accessdate=19 janar 2015}}</ref> kurse debutimi evropian erdhi po në atë sezon, saktësisht më 17 shtator 1986 në një ndeshje të [[1986–87 Kupa UEFA|Kupës UEFA]] kundër [[Boavista F.C.|Boavista]].<ref>{{cite web|url=http://www.worldfootball.net/report/europa-league-1986-1987-1-runde-acf-fiorentina-boavista/|title=Fiorentina vs. Boavista: 1-0|website=worldfootball.net|accessdate=18 mars 2016}}</ref> Baggio pësoi një tjetër dëmtim në gju më 28 shtator, duke bërë që të operohej sërisht; plaga kërkonte 220 qepje për t'u mbyllur, dhe Baggio humbi 12 kilogram dhe si pasoj e kësaj mungoi gjatë pjesës më të madhe të [[1986–87 Serie A|sezonit]].<ref name="au.fourfourtwo.com"/> Baggio u rikthye në fund të sezonit, dhe shënoi golin e parë në elite më 10 maj 1987 me një goditje dënimi në barazimin 1–1 ndaj [[S.S.C. Napoli|Napolit]] të [[Diego Maradona|Diego Maradonës]], që në fund fituan kampionatin; goli i tij, i cili ishte goli i barazimit, shpëtoi Fiorentinën nga rënia një kategori më poshtë.
 
{{Quote box|width=33%|align=djathtas|quote="Ëngjëjt këndojnë në këmbët e tij" |source =—Ish— Ish trajneri i Fiorentinës [[Aldo Agroppi]] për Baggion.<ref>{{cite web|url=http://espn.go.com/sports/soccer/news/_/id/5673057/why-us-needs-true-no-10|title=The U.S. needs a true No. 10|trans-title=Shba ka nevoj për një nr. 10 të vërtetë|publisher=ESPN|author1=David Hirshey|date=11 tetor 2010|accessdate=31 tetor 2015}}</ref>}}
Baggio udhëhoqi Fiorentinën në çerek-finalen e [[1988–89 Coppa Italia|Coppa Italias]] gjatë sezonit 1988–89 nën drejtimin e trajnerit [[Sven-Göran Eriksson]], duke shënuar nëntë gola; Fiorentina u eliminua nga Sampdoria që në fund u shpall kampione.<ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/tablesi/italcuptops.html|title=Coppa Italia Top Scorers|trans-title=Golashënuesit më të mirë të Coppa Italias|publisher=RSSSF|accessdate=19 maj 2012|deadurl=yes|archiveurl=https://web.archive.org/web/20151029033413/http://www.rsssf.com/tablesi/italcuptops.html|archivedate=29 tetor 2015|df=}}</ref> Ky do të ishte edhe sezoni ku Baggio do të shpërthente, duke shënuar 15 gola në [[1988–89 Serie A|Serie A]], duke u renditur i treti në garën për çmimin ''[[capocannoniere]]'' (golashënuesi më i mirë). Ai gjithashtu ndihmoi Fiorentinën të përfundonte kampionatin në vendin e shtatë, që i siguroi një vend në [[UEFA Liga e Evropës|Kupën UEFA]], duke asistuar golin e vetëm të [[Roberto Pruzzo]]s në ndeshjen vendimtare ndaj [[A.S. Roma|Romës]] për këtë pozicion.<ref>{{cite web|url=http://www.sportmediaset.mediaset.it/news/2011/06/29/6522997.shtml|title=Il passato e' domani: Fiorentina in coppa Uefa|trans-title=E shkuara dhe e nesërmja: Fiorentina në Kupën UEFA|publisher=Mediaset.it|date=29 qershor 2011|accessdate=19 janar 2015}}</ref> Ai formoi një dyshe të shquar sulmi me [[Stefano Borgonovo]]n; ata të dy shënuan 29 nga 44 golat e Fiorentinës në Serie A, duke fituar edhe pseudonimin "B2".<ref>{{cite web|url=http://www.gazzetta.it/Calcio/Primo_Piano/2008/10/08/Baggio.shtml|title=Baggio: "Borgonovo? E' un eroe moderno"|trans-title=Baggio: "Borgonovo? Është një hero modern"|publisher=La Gazzetta dello Sport|date=8 tetor 2008|accessdate=7 janar 2015}}</ref> Performancat e Baggios bënë që ai të konsiderohej si një hero nga tifozët e Fiorentinës, duke u vlerësuar edhe nga disa specialistë. Karakteristikat e tij bënë që ish organizatori i ekipit [[Miguel Montuori]] të thoshte se Baggio "ishte më produktiv se Maradona"; ai gjithashtu deklaroi se Baggio ishte numri 10 më i mirë i ligës, duke shtuar se Baggio ka "akull në damarë" për shkak të gjakftohtësisë përballë portës.<ref name="Fantasista Legends: Roberto Baggio"/>
 
Baggio luajti pak, dhe në ato pak raste luante si zëvëndësues, duke shënuar vetëm 4 gola në 18 paraqitje gjatë sezonit të Serie A. Ai zhvilloi pesë paraqitje në [[1999–2000 Coppa Italia|Coppa Italia]], kurse goli i vetëm në turnament erdhi në [[Derby della Madonnina|derbin lokal]] kundër Milanit në ndeshjen e dytë të çerek-finales; në fund ai ndihmoi Interin të shkonte në [[Finalja e Coppa Italia 2000|finale]],<ref name="Biografia: Roberto Baggio"/><ref>{{cite web|url=http://www.repubblica.it/online/sport/ita/derby/derby.html|title=Baggio regala all'Inter la semifinale di Coppa Italia|trans-title=Baggio i siguron Interit një vend në gjysëm-finalen e Kupës së Italisë|publisher=La Repubblica|date=27 janar 2000|accessdate=28 prill 2015}}</ref> ku u mposhtën nga Lazio.<ref>{{cite web|url=http://www2.raisport.rai.it/news/rubriche/coppe978/200005/18/39244d01019db/|title=Anche la Coppa Italia|trans-title=Edhe Kupa e Italisë|website=rai.it|publisher=Rai Sport|author1=Dario Di Gennaro|date=18 maj 2000|accessdate=20 prill 2016}}</ref> Pavarësisht kohës së kufizuar në fushën e lojës, Baggio sërisht arriti në shënojë disa gola vendimtar që ndihmuan Interin ta mbyllte kampionatin në vendin e katërt, sëbashku me Parmën; një nga golat vendimtar ishte goli i fitores kundër [[Hellas Verona F.C.|Hellas Veronës]], të cilën ai e shënoi pasi hyri si zëvëndësues, pasi ishte përjashtuar nga ekipi që nga 18 dhjetori 1999. Më parë, Baggio kishte shënuar golin e barazimit në ndeshje. Ishin golat e parë të Baggios me Interin që nga 27 maji i sezonit të kaluar, dhe në intervistën pas ndeshjes, ai hodhi poshtë akuzat e trajnerit Lippi në lidhje me formën e tij.<ref>{{cite web|url=http://archiviostorico.corriere.it/2000/gennaio/24/BAGGIO_gol_contro_tutti_co_0_000124472.shtml|title=BAGGIO Un gol contro tutti|trans-title=Baggio një gol kundër të gjithëve|publisher=Il Corriere della Sera|date=24 janar 2000|accessdate=2 maj 2014}}</ref>
 
Kontributi i fundit i rëndësishëm i Baggios për Interin ishin dy golat e paharrueshëm kundër Parmës në ndeshjen ''play-off'' për të siguruar vendin e fundit për Ligën e Kampioneve, me Interin që fitoi 3–1;<ref>{{cite web|url=http://www2.raisport.rai.it/news/sport/calcio/200005/23/392ad14d06645/|title=Baggio porta l'Inter tra i Campioni|trans-title=Baggio i hap derën Interit mes kampionëve|website=rai.it|publisher=Rai Sport|date=23 maj 2000|accessdate=30 tetor 2014}}</ref> Lippi ishte i detyruar ta vendoste Baggion si titullar për shkak të disa dëmtimeve. Baggios ju dha një notë perfekte 10 nga gazeta italiane sportive ''[[La Gazzetta dello Sport]]'', e cila e përshkroi performancën e tij si "absolutisht perfekte në të gjithë ndeshjen".<ref>{{cite web|url=http://www.fantasista10.co.uk/totti-tops-40-years-of-gazzetta-ratings-but-baggio-is-perfect-10/|title=Totti tops 40 years of Gazzetta ratings but Baggio is perfect 10|trans-title=Totti në krye të vlerësimeve 40 vjeçare të Gazzetës por Baggio është 10ta perfekte|publisher=fantasista10.co.uk|accessdate=26 maj 2014}}</ref> Kjo ndeshje u konsiderua si shëmbulli i profesionalizmit të treguar nga Baggio, pasi presidenti [[Massimo Moratti]] kishte deklaruar se Lippi do të qëndronte si trajner i ekipit vetëm nëse do të siguronte një vend në Ligën e Kampioneve.<ref name="Le sfide nel segno di Baggio"/><ref name="Roberto Baggio" /><ref>{{cite web|url=http://www.repubblica.it/online/sport/spareggio/qualificata/qualificata.html|title=Grande Baggio, l'Inter è in Champions League|trans-title=Bravo Baggio, Inter është në Ligën e Kampioneve|publisher=La Repubblica|date=23 maj 2000|accessdate=20 prill 2016}}</ref>
 
===2000–2004: Brescia===
Baggio nuk ishte tërësisht në form për [[Finalja e FIFA Kupës së Botës 1994|finalen]] kundër [[Kombëtarja braziliane e futbollit|Brazilit]] në [[Rose Bowl (stadium)|Rose Bowl]] në Kaliforni, pasi kishte dëmtuar muskulin e gjurin në gjysëm-finale dhe kishte luajtur me injeksione që largojnë dhimbjen.<ref name="FIFA 94"/><ref>{{cite web|url=http://archiviostorico.corriere.it/1994/luglio/15/resta_filo_Baggio_co_0_940715257.shtml|title=Ci resta un filo di Baggio|trans-title=Mbetet një fije e Baggios|publisher=Il Corriere della Sera|date=15 korrik 1994|accessdate=7 janar 2015}}</ref><ref>{{cite news|url=https://www.independent.co.uk/opinion/profile-has-so-much-ever-hung-on-a-hamstring-roberto-baggio-italys-buddhist-footballing-hero-1414123.html|title=Has so much ever hung on a hamstring? - Roberto Baggio, Italy's Footballing Hero|location=Londër|work=The Independent|date=16 korrik 1994|accessdate=29 qershor 2012}}</ref> Pavarësisht se ishte më pak dominues se në ndeshjet e tjera, ai sërisht vuri në provë portierin brazilian [[Cláudio Taffarel]] si dhe krijoi disa raste edhe për shokët e tij. Ndeshja u mbyll 0–0 edhe pas kohës shtesë; ai mori përsipër të gjuante penalltinë e fundit të Italisë në gjuatjet e penalltive, por gjuajta e tij përfundoi sipër traversës, gjë që i hapi rrugë suksesit të brazilianëve, duke shënuar kështu një nga momentet më tronditëse të historisë së Kupës së Botës.<ref>{{cite web|url=http://archiviostorico.corriere.it/1994/luglio/18/Baggio_sbaglia_tiro_della_sua_co_0_9407181835.shtml|title=e Baggio sbaglia il tiro della sua vita|trans-title=Baggio shpërdoron gjuajtjen e jetës së tij|publisher=Il Corriere della Sera|date=18 korrik 1994|accessdate=7 janar 2015}}</ref><ref>{{cite web|url=http://archiviostorico.corriere.it/2006/ottobre/31/Baggio_McEnroe_Schumi_Come_sbaglia_co_9_061031079.shtml|title=Da Baggio a McEnroe e Schumi Come si sbaglia un punto decisivo|trans-title=Nga Baggio tek McEnroe dhe Schumi, Si të shpërdorosh një gjuajtje vendimtare|publisher=Il Corriere della Sera|date=31 tetor 2006|accessdate=7 janar 2015}}</ref>
 
Baggio e përshkruajti këtë humnje famëkeqe si momentin më të keq të karrierës së tij, duke shtuar se ndikoi tek ai për vite me rradhë.<ref name="The redemption of Roberto Baggio1">{{cite web|url=http://www.worldsoccer.com/blogs/the-redemption-of-roberto-baggio|title=The redemption of Roberto Baggio|trans-title=Shpagimi i Roberto Baggios|publisher=World Soccer|author1=Steven Green|author2=Jamie Rainbow|date=16 nëntor 2013|accessdate=3 shtator 2014}}</ref> Në autobiografinë e tij, duke folur rreth kësaj humbje, ai reflektoi duke thënë: "Penalltinë humben nga ata që kanë kurajo për t'i goditur."<ref>{{cite web|url=http://www.tuttojuve.com/storia-bianconera/auguri-campione-la-juve-non-ti-ha-dimenticato-16487|title=AUGURI CAMPIONE: LA JUVE NON TI HA DIMENTICATO|trans-title=Gëzuar kampion: Juve nuk të ka harruar|publisher=Tutto Juve|accessdate=1 maj 2014}}</ref>. Para tij, dy italinë të tjerë, [[Franco Baresi]] dhe [[Daniele Massaro]], kishin dështuar në gjuajtjet e tyre të penalltive.<ref>{{cite web|url=http://www.storiedicalcio.altervista.org/mondiali_1994_brasile.html|title=Italia-Brasile, Coppa del Mondo USA 1994 - 0-1|trans-title=Italia-Brazili, Kupa e Botës Shba 1994 - 0-1|publisher=Storie di Calcio|accessdate=13 qershor 2012}}</ref> Për shkak se kishte udhëhequr Italinë deri në finale, Baggio fitoi çmimin Topi i argjendë si lojtari i dytë më i mirë i turnamentit, mbrapa [[Romário]]s, dhe Këpucën e artë si golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit.<ref name="Happy birthday"/><ref name="FIFA Awards – World Cup Golden Ball"/> Ai gjithashtu ishte pjesë e formacionit të turnamentit.<ref name="94WCAll-Star1"/> Baggio u rendit i dytë në garën për [[Topi i artë|Topin e artë]], me 136 pikë nga 245 gjithsej,<ref name="Ballon d'Or 1994">{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/europa-poy94.html|title=European Footballer of the Year ("Ballon d'Or") 1994|trans-title=Futbollisti Evropian i Vitit ("Ballon d'Or") 1994|publisher=RSSSF|accessdate=7 shkurt 2014}}</ref> si dhe i treti në çmimin [[FIFA Lojtari Botëror i Vitit]] në 1994.<ref name="Leggende Azzurre: Roberto Baggio"/>
 
===Pas Kupës së Botës===