Ndryshimi mes inspektimeve të "Lokomotiva tip T669"

ska përmbledhje të redaktimeve
(-)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
[[Figura:Albania trains 1.jpg|thumb|'''''Lokomotiva T669''''' - ''1060'']]
'''Lokomotiva tip T669''' është thuajse gjithëpërfshirës në rrjetin hekurudhor të Shqipërisë. Parimi është kthimi i [[energjia|energjisë]] në [[rryma elektrike|rrymë elektrike]] dhe përmes saj vënia në lëvizje e [[motori]]t. Më vonë [[Shqipëria]] bleu nga [[Kina]], me [[kleringu|klering]], [[Lokomotiva|lokomotiva]] të ngjashme. Vetëm më vonë, pas [[vitet 70|viteve '70]] të [[shekulli XX|shek. XX]], bleu nga [[Gjermania Lindore]] disa lokomotiva [[dizel]] edhe me rrymë elektrike.
Lokomotiva ČSD-e tipit T 669.0 (qe 1988: seria 770) eshte nje lokomotive disel dhe elektrike e ish heurudhave shteterore Cekosllovake (ČSD).
Parimi është kthimi i [[energjia|energjisë]] në [[rryma elektrike|rrymë elektrike]] dhe përmes saj vënia në lëvizje e [[motori]]t. Më vonë [[Shqipëria]] bleu nga [[Kina]], me [[kleringu|klering]], [[Lokomotiva|lokomotiva]] të ngjashme. Vetëm më vonë, pas [[vitet 70|viteve '70]] të [[shekulli XX|shek. XX]], bleu nga [[Gjermania Lindore]] disa lokomotiva [[dizel]] edhe me rrymë elektrike.
 
== Trivia ==
1.070

edits