Dallime mes rishikimeve të "Medhhebët"

218 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Franz Kasulke zhvendosi faqen Medh-hebet tek Medhhebet)
vNo edit summary
[[FileSkeda:MuslimDistribution3b.JPG|thumbparapamje|486x486px|Medh-hebet ne bote]]
'''Medh'hebet''' janë [[Shkolla Juridike Islame|shkolla të Jurisprudencës Islame]]. Katër medhebet më të njohura dhe më të përhapura janë :
 
== Medh'hebi Hanefi ==
[[Medhhebi Hanefi|Medh'hebi Hanefi]] është shkolla e Jursiprudencës Islame e themeluar nga [[Imami|Imam]] [[Ebu Hanife ]].
 
Medh'hebi zyrtar i [[Komuniteti Mysliman (Tiranë)|Komunitetit MuslimanMysliman]] [[Komuniteti Mysliman i Shqipërisë|Shqiptar]] është ai Hanefi.
 
== Medh'hebi Hambeli ==
[[Hanbeli|Medh'hebi Hambeli]] është shkolla e Jursiprudencës Islame e themeluar nga Imam [[Ahmed ibn Hanbeli|Ahmed ibn Hambel]].
 
== Medh'hebi Shafi'i ==
[[Shafi'i|Medh'hebi Shafi'i]] është shkolla e Jurisprudencës Islame e themeluar nga [[Imam Shafi’u]].
[[File:MuslimDistribution3b.JPG|thumb|486x486px|Medh-hebet ne bote]]
 
== Medh'hebi Maliki ==
[[Maliki|Medh'hebi Maliki]] është shkolla e Jursiprudencës Islame e themeluar nga Imam [[Imam Malik ibn Enes|Maliku]].
 
.
 
[[Kategoria:Islam]]
236

edits