Dallime mes rishikimeve të "Tretësirat"

165 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
[[File:SaltInWaterSolutionLiquid.jpg|Right|thumb|220px|Tretësira fiziologjike e NaCl, e cila formohet duke shtuar substancën e tretur (NaCl) në tretës ( Uji) ]]
'''Tretësirat''' janë sisteme homogjene të përbëra nga dy ose më shumë komponentë. Nëse nga dy substanca është formuar një përzierje homogjene, një përzierje të tillë e quajmë tretësirë.
Tretësirat përbëhen prej dy komponentëve; tretësit dhe substancës së tretur.