Dallime mes rishikimeve të "Ezani"

13 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
vNo edit summary
'''Ezani '''([[Arabishtja|ar.]] <span lang="ar">أَذَان</span> ) është thirrja e cila përdoret për të shpallur kohën e faljes së [[namazi]]t. Personi i cili thërret ezanin quhet muezin[[Myezini|myezin]]. Ezani ka disa fjalë dhe shprehje specifike që recitohen me zë të lartë. Anembanë botës ezani thirret në një gjuhë të përbashkët, në [[Gjuha arabe|gjuhën arabe]].
{| class="wikitable"
!
* [[Ikameti]]
 
[[Kategoria:IslamNamazi]]
236

edits