Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Portrait of Ruhollah Khomeini By Mohammad Sayyad.jpg|parapamje|Ruhollah Homeini]]
'''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini''' (Farsisht : {{lang-fa|سید روح‌الله خمینی S}}, [[22 shtator]] [[1902]] - [[3 qershor]] [[1989]]), lideri shpirtëror i [[Revolucioni Islam|Revolucionit Islamik i Iranit]]. Homeini i dha fund qeverisjes së [[Muhammed Riza Pehlevi]] dhe formoi Republikën Islamike. Për 10 vjet ai ishte prijësi kryesor i politikës dhe shkollës shiite në [[Irani|Iran]].
 
== Rinia ==
236

edits