Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

18 bytes added ,  3 vjet më parë
Shtova permbajtje
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.90) dhe riktheu rishikimin 1675458 nga Flladimi)
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Viruset''' janë parazitë brendaqelizorë të pashërueshë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për [[Sinteza e proteinave|sintezën e proteinave]] dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Anonymous user