Virusi: Dallime mes rishikimesh

8 bytes added ,  4 vjet më parë
Rregullova gabime
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Shtova permbajtje
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Rregullova gabime
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Rreshti 1:
'''Viruset e Andit''' janë parazitë brendaqelizorë të pashërueshë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për [[Sinteza e proteinave|sintezën e proteinave]] dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Anonymous user