Hape menynë kryesore

Changes

452 bytes added ,  8 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Shtete Tabela Fund|Grenlanda}}
 
'''Grenlanda''' ([[Gjuha daneze|Danisht]] : '''''Grønland''''') - "vend i gjelbërtgjelbër" është një krahinë vetqeverisëse e [[Danimarka|DanezeDanimarkës]] vetqeverisëse, e cila gjendet ndërmjet [[Oqeani Arktik|Oqeanit Arktik]] dhe [[Atlantiku|atij Atlantik]], në lindje të [[Arkipelagu Arktik Kanadez|Arkipelagut Arktik Kanadez]]. Megjithëse nga pikëpamja fiziko-gjeografike dhei etnikepërket ështëkontinentit një [[kombAmerika ishullor]]Veriore|Amerikës Arktik. Më [[1978Veriut]], [[Danimarka]]historikisht idhe dhakulturalisht GrenlandësGroenlanda "tëka drejtënlidhje shtëpiake", duke e bërë atë anëtarebarabartëngushta me [[RigsfællesskabetEvropa|Europën,]]. prej Grenlanda ështëshkuarës [[Lista esaj Ishujvekur sipaska Sipërfaqes|ishulliqenë më i madh]] nëe botëkolonizuar nga sipërfaqja ([[AustraliaNorvegjia]] dhe [[AntarktikuDanimarka]], konsiderohenpor [[kontinent]]eedhe dheprej nuklidhjeve hyjnë ngushta këtëme listë)fqinjin ishullor të saj, [[Islanda|Islandën]].
 
Groenlanda është [[ishulli]] më i madh në botë. Tre të katërtat e sipërfaqes së saj janë të mbuluara nga shtresa akulli të përhershme. Me një popullsi prej 56,480 banorësh në vitin 2013, është territori më pak i dendur për nga popullsia në botë. Një e treta e popullsisë jeton në kryeqytetin e vendit [[Nuuk]]. Shumica e popullsisë së saj përbëhet nga kombësia Inuit, paraardhësit e të cilëve u zhvendosën në shekullin e XIII-të nga tokat e brendshme të [[Kanadaja|Kanadasë]] drejt ishullit.
 
== Historia ==