Dallime mes rishikimeve të "Agjencia e Sigurisë Kombëtare"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
v
[[Skeda:National_Security_Agency_seal.png|parapamje|VulaStema e ASKA-s (NSA).]]
[[Skeda:National Security Agency headquarters, Fort Meade, Maryland.jpg|parapamje|300px|Qendra kryesore e ASKA-s (NSA) në Fort Meade, [[Maryland]]]]
'''Agjencia e Sigurimit Kombëtar Amerikan''', shkurt '''ASKA''' dhe [[Gjuha angleze|anglisht]] '''NSA''' - '''National Security Agency''' (shqiptimi En Es Ej)/'''Central Security Service''' ('''NSA/CSS''') (Shërbimi Qendror i Sigurimit) besohet të jetë [[agjencia]] më e madhe e [[zbulimi]]t e qeverisë së [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shteteve të Bashkuara Amerikane]]. ASKA është përgjegjëse për mbledhjen dhe rishqyrtimin e komunikimeve të huaja dhe për sigurinë e komunikimeve të qeverisë së SH.B.A kundër agjencive të njëjta kudo në botë. ASKA u themelua nga një urdhër presidencial ekzekutiv, dhe punon ngushtë me [[Ministria Amerikane e Mbrojtjes|Ministrinë Amerikane të Mbrojtjes]] (Department of Defense) dhe është drejtuar gjithmonë nga një flamur me tre yje ose një oficer gjeneral. ASKA është një çelës kryesor i Bashkësisë së Zbulimit të SH.B.A-së dhe kryesohet nga Drejtori i Zbulimit Kombëtar.