Ndryshimi mes inspektimeve të "Kapadokia"

92 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Kapadokia''' ({{lang-tr|Kapadokya në gjuhën turke}}, greke {{lang-el|Καππαδοκία}}) është një rajon në Evropën Qendrore [[Anadolli|Anadoll]][[Turqia|Turqi]]. Zona, e njohur si Kapadokia, përfshin sot
kryesisht krahinat Nevşehir, Niğde, [[Provinca Aksaraj|Aksaray]], Kayseri dhe Kirsehir. Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia, vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi [[UNESCO]] [[Vende të trashëgimisë botërore|World Heritage Site]] në 1985 [1]. Një tjetër karakteristikë e veçantë një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu[2], të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960. Qytete të tjera të njohura janë Urgup dhe [[Avanos]].
 
== Historia ==
Kapadokia është krahinë historike në Anadollinë qendrore. Sipas Herodotit në kohën e kryengritjes tone (499 BCE) kapadokianët sundonin mbi një krahinë që shtrihej nga malësia e Taurit gjer në Detin e Zi. Kapadokia kufizohej në jug nga malet Taur që e ndanin nga Kiliki, në lindje nga Eufrati i sipërm, në veri nga [[Ponti]], kurse në perëndim nga Likaonia dhe Galacia lindore.
 
Sipas Herodotit[[Herodoti]]t kapadokianët quheshin Meshek.
Kapadokia është krahinë historike në Anadollinë qendrore. Sipas Herodotit në kohën e kryengritjes tone (499 BCE) kapadokianët sundonin mbi një krahinë që shtrihej nga malësia e Taurit gjer në Detin e Zi. Kapadokia kufizohej në jug nga malet Taur që e ndanin nga Kiliki, në lindje nga Eufrati i sipërm, në veri nga Ponti, kurse në perëndim nga Likaonia dhe Galacia lindore.
 
Sipas Herodotit kapadokianët quheshin Meshek.
Mbretëria e Kapadokisë ende ekzistonte në kohën e Strabos (rr. 64 para Kr. – rr. 24 pas Kr.) si shtet i pavarur me kryeqytet në [[Kajseri]] (ndryshe Mazaka).
Kapadokianët, të përkrahur nga romakët kundër Mitridatit VI të Pontit, emëroi një sundimtar vendas Ariobarzanes, në 93; por në të njëjtin vit luftëtarët armenasë nën komandën e Tigranit hynë në Kapadoki, shfronoi mbretin dhe kurorën Gordios si mbreti i ri vasal, kështu krijuan një shtet tampon flala tampon nuk ekziston në shqip kundër romakëve që po afroheshin. Por pas disfatës së mbretërve armenasë, romakët emëruan Ariobarzanes mbret në 63 para Kr..
* ''Göreme: Zuhause in den Höhlen.'' Dokumentation, 45 min,. Film von Andus Emge & Shahid Sheikh, SWF III Baden-Baden, Länder-Menschen Abenteuer, 1991
* ''Wunderwelt der Türkei - Eine Reise durch Kappadokien.'' Dokumentation, 45 Min., ein Film von Ingeborg Koch-Haag, Produktion: [[Saarländischer Rundfunk]], Erstsendung: 24. Oktober 2007, [http://www.sr-online.de/fernsehen/482/ Inhaltsangabe] des SR
 
== Shih edhe ==
* [[Höhlenarchitektur in Kappadokien]]
 
== Weblinks ==
{{Commonscat|Cappadocia|Kappadokien}}
{{Welterbe|357}}
* [http://www.fairychimney.com/deutsch/index.html Website der 'Cappadocia Academy' mit vielen Infos zur Region ]
* [http://www.kappadokes.com/english/home_en.htm Geschichte der Griechen aus Kappadokien] <small>(englisch)</small>
== Referenca ==
<references/>
 
{{Navigationsleiste Welterbe Türkei}}
 
{{Coordinate |NS=38/40/14/N |EW=34/50/21/E |type=landmark |region=TR}}
 
[[Kategoria:Turqi]]
Anonymous user