Ndryshimi mes inspektimeve të "Bardhunja"

8 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Bardhunja''' edhe '''Bardhunj''' ([[greqisht]]: ''Βαρδούνια/Vardhoúnia'' edhe ''Μπαρδούνια/Bardhoúnia'') është një rajon historik në [[Greqi]] që në kohët moderne ndodhet në [[Peloponezi (rajoni administrativ)|Peloponez]] dhe është fqinjë rajonin historik [[Manja (Greqi)|Manja]]. Gjatë periudhës osmane Bardhunja është banuar kryesisht me [[shqiptarë myslimanë]]. Gjatë Luftës së Pavarësisë Greke, disa shqiptarë myslimanë[[mysliman]]ë ikën në [[Tripolica|Tripolicë]], ndërsa të tjerët mbetën në rajon dhe u bënë ortodoks.<ref>John N. Andromedas (1976), "[http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1749-6632.1976.tb47643.x/full Maniot folk culture and the ethnic mosaic in the southeast Peloponnese]”. ''Annals of the New York Academy of Sciences''. '''268'''. (1): 200. "In 1821, then, the ethnic mosaic of the southeastern Peloponnese (the ancient Laconia and Cynouria) consisted of Christian Tsakonians and Albanians on the east, Christian Maniats and Barduniotes, and Moslem Albanian Barduniotes in the southwest, and an ordinary Greek Christian population running between them. In 1821, with a general Greek uprising impending, rumors of a “Russo-Frankish” naval bombardment caused the “Turkish” population of the southeastern Peloponnese to seek refuge in the fortresses of Monevasia, Mystra, and Tripolitza. Indeed, the Turkobarduniotes were so panic stricken that they stampeded the Moslems of Mystra along with them into headlong flight to Tripolitza. The origin of this rumor was the firing of a salute by a sea captain named Frangias in honor of a Maniat leader known as “the Russian Knight.” Some Moslems in Bardunia,’ and elsewhere, remained as converts to Christianity. Thus almost overnight the whole of the southeastern Peloponnese was cleared of “Turks” of whatever linguistic affiliation. This situation was sealed by the ultimate success of the Greek War for Independence. The Christian Albanians, identifying with their Orthodox coreligionists and with the new nationstate, gradually gave up the Albanian language, in some instances deliberately deciding not to pass it on to their children."</ref>
 
== Burimet ==
29

edits