Ndryshimi mes inspektimeve të "Vërbeni"

4 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Demografia ==
Në statistikat e mbledhura nga Vasil Kançov në vitin 1900, fshati Vrben ishte i banuar nga 300 shqiptarë ortodoksë dhe 360 [[shqiptarë myslimanë]]<ref> Vasil Kanchov (1900). ''[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_42.htm Macedonia: Ethnography and Statistics]''. Sofia. p. 264.</ref>. Regjistrimi jugosllav i vitit 1953 regjistron 171 persona, nga të cilët 145 ishin maqedonas, 26 ishin shqiptarë dhe 3 të tjerë.<ref name=":0"> Sherafedin Kaso (2005). [https://books.google.com.au/books?id=zMCWdjCBjQYC&pg=PA328&redir_esc=y#v=onepage&q=Brodec&f=false ''The settlements with Muslim population in Macedonia'']. Logos-A. p. 349. [[International Standard Book Number|ISBN]] [[Speciale:BookSources/978-9989-58-155-7|978-9989-58-155-7]]</ref> Regjistrimi jugosllav i 1961-ës regjistroi 331 persona nga të cilët 283 maqedonas, 37 shqiptarë, 3 turq dhe 8 të tjerë.<ref name=":0" /> Regjistrimi i vitit 1971 regjistronte 231 njerëz nga të cilët ishin 203 maqedonas dhe 28 shqiptarë. Regjistrimi jugosllav i vitit 1981 regjistroi 234 persona nga të cilët 195 maqedonas dhe 39 shqiptarë.<ref name=":0" /> Regjistrimi maqedonas i vitit 1994 regjistroi 180 persona nga të cilët 172 maqedonas dhe 8 shqiptarë. Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 142 banorë.<ref>Regjistrimi maqedonas (2002), [http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf ''Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion''],  Enti Shtetëror i Statistikës, Shkup, 2002, f. 135.</ref>
* [[Maqedonët (etni sllave)|Maqedonët]] : 135
* [[Shqiptarët në Republikën e Maqedonisë|Shqiptarët]] : 7
29

edits